На 2 юли, Четвърта Неделя след Петдесетница, Църквата почита паметта и богослужебно прославя Св. Йоан, Архиепископ Шанхайски и Сан-Франциски чудотворец – великият аскет и молитвеник, утешител на болни и страдащи, извършил със силата на своята безкрайна Христова любов безброй чудеса, изцеления и добрини на ближния.
С благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай Знеполският епископ Арсений, първи викарий на митрополита, възглави архиерейска св. Литургия в митрополитския храм „Св. вмчца Марина” в Пловдив. С викарния епископ съслужиха свещеноиконом Деян Стоенчев, духовен надзорник при Пловдивска митрополия, храмовото духовенство и митрополитският протодякон Илиян Александров.
В този празничен неделен възкресен ден благочестивите християни изпълниха храма, за да присъстват на светата Литургия и отправят своите молитви към Бога, Пресвета Богородица и чествания небеснопросиял Божи угодник. По време на Причастния канон вдъхновено слово върху значението на неделното литургийно Евангелие произнесе Негово Преосвещенство епископ Арсений. Той говори за вярата на Капернаумския стотник, за липсата на милосърдие у нас и смисъла на страданието и болестите.
„У нас липсва увереност във всяка дума от Евангелието, която вече е произнесъл Господ. А стотникът помолил Христос да каже само една дума. Вижте колко думи са събрани в Евангелието, а ние не четем тези Божествени думи и не считаме това нужно за нас. Ако пък ги четем, нямаме такава дълбока и безпрекословна вяра в това, че ако Господ Е казал всичките тези слова, следва и да ги изпълняваме, и върху тях да строим своя живот.
Ние нямаме любов към ближния, не можем да си представим, че нашият ближен също нещо преживява, страда и ние не сме се научили още да разглеждаме неговата болка като своя собствена болка.
Именно на това ни учи и Господ, когато казва: „Възлюби ближния си като себе си”(Мат. 22:39). И докато не възлюбим ближния, когото виждаме, няма да можем да възлюбим и Бога, Когото не виждаме, и затова много трудно ще придобием спасение" - каза още епископ Арсений. 
В края на богослужението викарният епископ преподаде на всички присъстващи архипастирския благослов на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай.
„България – страна на Духа, благословена земя, изпълнена с величие и красота. Ние сме млади родолюбици, горди чеда на изстарадала, но силна майка България. Господи, Отче наш, благодарим Ти, че си ни опазил през вековете и че сме православен народ.”
В предишните 5 години неговите възпитаници представяха впечатляващи драматизации по библейски сюжети. Но през тази година те бяха решили да покажат колко добри певци са, като изпяха по прекрасен начин сложни песнопения като „Господи, возвах”, „Благословен Еси, Господи” , „Достойно есть” и "Господи сил, с нами буди”. Втората част на концерта представи български възрожденски и патриотични песни като „Хубава си, моя горо”, „Вятър ечи, балкан стене”, „Тих бял Дунав” и „Къде си, вярна ти любов народна”.
родолюбие, развълнуваха дълбоко цялата публика. В края на представлението Високопреосвещеният Пловдивски митрополит Николай искрено благодари на децата за добродетелта и усърдието и за прекрасно изпълнените сложни песнопения в духа на православната традиция. Той раздаде свидетелствата за успешно завършена година по православно вероучение на всяко едно от децата заедно с малък подарък - икона на „Свв. Кирик и Юлита”, след което благослови всички за здраве, за духовно възрастване и утвърждаване в православните добродетели.
На 1 юли Светата Църква празнува паметта на Свв. Козма и Дамян – римските лечители, чудотворци и изповедници на Христовата вяра, удостоили се с мъченически венец в края на ІІІ в. В този светъл ден Кукленската света обител „Св. св. Козма и Дамян” отбеляза своя храмов празник, който почетоха много поклонници от цялата Пловдивска епархия и страната.
На следващия ден, 1 юли, в светата обител бе отслужена Божествена св. Литургия, възглавена от Негово Високопреосвещенство митрополит Николай. В съслужение с него бяха викарният Знеполски епископ Арсений, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев – протосингел при Пловдивска митрополия, свещеноиконом Деян Стоенчев – духовен надзорник при митрополията, свещеноиконом Васил Кашоров, свещеник Георги Димитров – ефимерий на манастира и митрополитският протодякон Илиян Александров. Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев. 
На 30 юни, когато Църквата празнува Събора на светите славни и всехвални 12 апостоли, в Пловдивската духовна семинария „Св. св. Кирил и Методий” се състоя тържествена церемония, на която бяха връчени дипломите на успешно завършилите 5-годишния курс на обучение семинаристи. С благословението на Светейшия Български патриарх Неофит и по решение на Св. Синод на БПЦ Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай връчи дипломите за завършено средно образование на всеки един от 17-те випускници.
На богослужението присъстваха д-р Димитър Мирчев, зам.-ректор на семинарията, Костадин Кяйчев – класен ръководител на вече завършилия 12 клас, учители, възпитатели, близки и родители на випускниците, както и студенти от Православната духовна академия. По време на Причастния канон отличникът на випуска Кузман Гунчев произнесе вдъхновено слово, в което говори за наученото в семинарията – най-вече любовта към Бога и към ближния и основните християнски добродетели. Той изтъкна разликата между светското и духовното образование и значението на духовното пробуждане. „Образованието, получено в лоното на Църквата, е Христоцентрично, а светското – антропоцентрично, т.е грешният и паднал човек е издигнат като човекобог”, каза още Кузман.
След това всички випускници излязоха пред дверите на Пловдивската духовна семинария - неугасващото огнище на Светата Православна вяра, за да си направят традиционната снимка за спомен.
На 29 юни, когато Светата Църква отдава почит на светите първовърховни апостоли Петър и Павел, Негово Светейшество Неофит, Патриарх Български и митрополит Софийски, възглави празнична св. Литургия в Лозенския манастир „Св. апли Петър и Павел“ в съслужение с Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай, духовен наставник на светата обител. В светата Литургия съслужиха също ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев, протосингел при Пловдивска митрополия, ставрофорен иконом Александър Георгиев, свещеноиконом Васил Кашоров, протойерей Иван Плещов, свещеник Захарий Димитров – ефимерий на манастира, свещеник Добрин Христов, протодякон Иван Петков, протодякон Илиян Александров и дякон Деян Коруноски. Песнопенията изпълни митрополитският хор на Пловдивска епархия „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.
„Ваше Високопреосвещенство, обични в Господа Владико Николай, и вие, честни отци и честни поклонници на светата обител, братя и сестри, в тази света обител цари духа на първовърховните апостоли Петър и Павел и ние всякога с дръзновение ще отправяме стъпките си към нея, за да се удостоим с великата милост на Господа нашего Иисуса Христа, за Когото те дадоха живота си. Благодаря ви от сърце за днешната обща молитва, която имахме в тази света обител и която беше изградена с големите усилия и труд на Негово Високопреосвещенство митрополит Николай, днес Пловдивски митрополит, който като софийски викарий и протосингел е полагал толкова много грижи за нея.”