На 1 август Светата Църква отбелязва началото на Богородичния пост, през който християните с непрестанни молитви, въздържание и покаяние просят закрилата на Божията Майка, за да посрещнат пречистени и обновени празниците Преображение Господне и Светото Успение Богородично.
В този ден с благословението на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай Знеполският епископ Арсений, първи викарий на митрополита, отслужи вечерня с Молебен канон на Пресвета Богородица в катедралния храм „Успение Богородично” в Пловдив.
В съслужение с викарния епископ бяха ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев - протосингел при Пловдивска митрополия и председател на храма „Успение Богородично”, свещеноиконом Деян Стоенчев – духовен надзорник при митрополията, свещеноиконом Васил Кашоров, свещеноиконом Еленко Йосифов, храмовото духовенство, свещеници от други пловдивски храмове и митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов. Прекрасните песнопения бяха изпълнени от духовниците пред иконата на Божията Майка – „Божигробска”, поставена в центъра на храма и богато украсена с цветя, и митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.
Стотици миряни присъстваха на първото чинопоследование на Молебния канон на Пресвета Богородица, дошли с искрена вяра да се укрепят духовно в началото на благодатния пост. Те отправиха с една уста и едно сърце прошенията си към Всеподателя Бога и Божията Майка. По време на коленопреклонната молитва, прочетена от Преосвещения епископ Арсений, всички в храма паднаха благоговейно и безмълвно на колене, съпричастни с горещите слова на молитвата към Пресвета Богородица. 
В края на последованието Знеполският епископ Арсений произнесе вдъхновено слово за огромното значение на поста и за безкрайната милост на Божията Майка. Той призова всички да си простим един другиму и да увенчаем подвига на поста не само с въздържание, но и с добри дела, смирение и милосърдие.

На 30 юли, 8 Неделя след Петдесетница, с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай, Знеполският епископ Арсений - викарий на митрополита , възглави архиерейската света Литургия в митрополитския храм „Св.вмчца Марина” в град Пловдив.
На 28 и 29 юли в град Смолян бяха отслужени празнични богослужения в прослава на християнското дело на българския светец епископ Висарион Смоленски, станал символ на Родопа планина преди четири века по време Османското владичество.
Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св.ап.Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.
Знеполският епископ Арсений се обърна към богомолците със слово, в което подчерта мъченическия подвиг на св.свещеномъченик Висарион за отстояването на православната ни вяра в Родопския край :
На 27 юли Българската православна църква прославя живота на свети великомъченик Пантелеймон ,както и молитвено възпява паметта на светите Седмочисленици – Кирил и Методий и техните ученици Климент, Наум, Горазд, Сава и Ангеларий . На този ден църквата почита Успението на св.Климент , архиепископ Охридски.
В град Хисаря празникът на великия мъченик за вярата свети Пантелеймон бе тържествено отбелязан в храма, носещ името на този прославен Божий угодник.
Той благодари на Преосвещения епископ Сионий, който е скъп гост на този празник за неговото архипастирско благословение от градината на Божията Майка – Троянската света обител, където се съхранява и почита чудотворната икона Света Богородица-„Троеручица”.