Новини

Преждеосвещена света Литургия на Велики Понеделник в Пловдив

 На 6 април, първият от дните на Страстната седмица - Велики понеделник, с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай, архимандрит Максим - епархийски духовен надзорник и председател на храма, възглави Преждеосвещена света Литургия в митрополитския храм "Св. вмчца Марина" в Пловдив.

В съслужение с архимандрита бяха: архимандрит Евтимий - духовен надзорник при Пловдивска митрополия, свещеноиконом Виктор Христев, храмовото духовенство, дякони, водени от митрополитския протодякон Илиян Александров.

Молитвено съучаства в светия олтар Белоградчишкият епископ Поликарп - първи викарий на митрополита.

Литургичните песнопения изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.

На богослужението присъстваха десетки благочестиви християни, дошли да измолят от Всеподателя Бога да ги укрепи и утеши в последната мъчителна и страшна седмица от земния живот на нашия Господ и Спасител Иисус Христос. С благоговеен трепет те изслушаха песнопенията и литургийното Евангелие (Мат. 24:3-35), в което Спасителят разкрива на учениците Си белезите на Своето Второ пришествие, когато ще яви славата Си пред всички земни племена.

По време на причастния Негово Високопреподобие архимандрит Максим се обърна с вдъхновено слово, в което посочи, че ако живеейки според Божия закон, ние започнем да устройваме своя вътрешен живот така, както Бог желае, тогава всички други задачи, които поставяме пред себе си, по Божия милост ще се разрешат.

Великата седмица е особено благоприятно време за нашето духовно въздигане, за преосмисляне на житейския ни път, за искрено покаяние и болка, но и за радост от преславното Възкресение Христово.

Снимки

Снимки

Последование на Жениха за Велики Понеделник в Пловдив

  На 5 април вечерта с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай, Белоградчишкият епископ Поликарп - първи викарий на митрополита, отслужи Последованието на Жениха за Велики Понеделник в митрополитския храм „Св. вмчца Марина” в Пловдив, с което започнаха богослуженията за Страстната седмица.

Последованието се нарича така, защото първото песнопение започва с думите „Се Жених грядет” („Ето, Женихът идва”). Сюжетът на тропара е от Господнята притча за 10-те девици (Мат. 25:1-5).

С епископа съслужиха: Смолянският епископ Висарион - втори викарий на митрополита, архимандрит Максим – епархийски духовен надзорник и председател на храма, архимандрит Петър – клирик на Пловдивска митрополия, архимандрит Евтимий - духовен надзорник при Пловдивска митрополия, архимандрит Дамян - ефимерий на Пловдивската духовна семинария, ставрофорен свещеноиконом д-р Добромир Костов – ректор на Пловдивската духовна семинария и Пловдивската духовна академия „Св. св. Кирил и Методий“, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев – протосингел при Пловдивска митрополия, ставрофорен свещеноиконом Деян Стоенчев - духовен надзорник, храмовото духовенство, свещеници от града, дякони, водени от митрополитския протодякон Илиян Александров.

Песнопенията бяха изпълнени антифонно от духовниците и митрополитския хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.

При запяването на светилния “Чертог Твой вижду...” от светия Олтар бе изнесена иконата с образа на Страдащия Спасител с трънен венец, която бе поставена в средата на храма за поклонение.

Преосвещените епископи Поликарп Белоградчишки и Висарион Смолянски, всички духовници и боголюбивите миряни след третото изпяване на светилния се поклониха и целунаха Страдащия Спасител.

В края на последованието епископ Поликарп призова в духовно смирение да оставим душата да говори, тишината на храма да стане и тишина в нас, в нашите сърца, защото срещата с Жениха не става в шум, а в дълбочина, и да извървим Страстната седмица по пътя към Голгота заедно с нашия Спасител и Господ Иисус Христос.

Първият викарий преподаде на всички архипастирския поздрав и светителски благослов на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай.

Снимки

Снимки

Неделя Цветница в Пловдив

  На 5 април - големия Господски празник Вход Господен в Йерусалим, Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай възглави архиерейска света Литургия в митрополитския храм „Св. вмчца Марина” в Пловдив.

С Владиката в съслужение бяха: Белоградчишкият епископ Поликарп – първи викарий на митрополита, архимандрит Максим – епархийски духовен надзорник и председател на храма, архимандрит Петър – клирик на Пловдивска митрополия, архимандрит Евтимий - духовен надзорник при Пловдивска митрополия, ставрофорен свещеноиконом д-р Добромир Костов – ректор на Пловдивската духовна семинария и Пловдивската духовна академия „Св. св. Кирил и Методий“, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев – протосингел при Пловдивска митрополия, ставрофорен свещеноиконом Деян Стоенчев - духовен надзорник, протойерей Ангел Ангелов – духовен надзорник, храмовото духовенство, митрополитският протодякон Илиян Александров и дякон Калоян Миндев.

Литургичните песнопения изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм“ с диригент протопсалт Георги Радев.

В този празничен ден храмът се изпълни с миряни, пристъпили прага на дома Господен с върбови клонки в ръце и с много радост, вяра, надежда и любов в душите си. С едно сърце и уста всички изповядаха Символа на вярата и казаха Господнята молитва „Отче наш”.

На богослужението присъстваха също: кметът на Пловдив г-н Костадин Димитров, военният представител на България в НАТО и ЕС ген.-лейт. Явор Матеев със съпругата си г-жа Невяна Митева, командирът на Съвместното командване на специалните операции бригаден генерал Божидар Бойков, архонтът Георги Гергов със съпругата си г-жа Вили Гергова, зам.-председателят на КЗК г-н Радомир Чолаков, бившият кмет на Пловдив г-н Здравко Димитров, бившият областен управител на Пловдивска област проф. Христина Янчева, държавни и общински служители, общественици.

След края на богослужбата архипастирят на Пловдивска епархия се обърна към присъстващите с вдъхновено слово за празника и призова в тази Велика Страстна седмица да бъдем със Спасителя Христос и да възкръснем за обновен живот с Христа и в Христа.

Високопреосвещеният митрополит Николай поздрави ген.-лейт. Явор Матеев, г-жа Невяна Митева и г-н Здравко Димитров с празника на тяхното тезоименитство.

Духовното тържество завърши с многолетствие, провъзгласено от митрополитския протодякон Илиян Александров.

Снимки

Снимки

Лазарова събота в Пловдив

  В съботата на Шестата седмица от Великия пост Светата Църква спомня извършването на най-голямото чудо от Спасителя - възкресяването на четиридневно починалия Лазар шест дни преди празника Пасха.

По случай празника на 4 април с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай, Белоградчишкият епископ Поликарп – първи викарий на митрополита, възглави архиерейска света Литургия в митрополитския храм „Св. вмчца Марина“ в Пловдив.

С епископа съслужиха: архимандрит Максим - епархийски духовен надзорник и председател на храма, архимандрит Евтимий - духовен надзорник при Пловдивска митрополия, ставрофорен свещеноиконом Деян Стоенчев - духовен надзорник, свещеноиконом Виктор Христев, храмовото духовенство и дякони, водени от митрополитския протодякон Илиян Александров.

Литургичните песнопения изпълни митрополитският хор "Св. ап. Ерм" с диригент протопсалт Георги Радев.

Много благочестиви християни присъстваха на духовното тържество в митрополитския храм, дошли с вяра и любов да изповядат своята безценна Христова вяра, защото нашият Господ e казал миг преди да възкреси мъртвия Лазар: "Аз съм възкресението и животът; който вярва в Мене, и да умре, ще оживее. И всеки, който живее и вярва в Мене, няма да умре вовеки" (Йоан 11:25-26).

Мнозина пристъпиха след старателна подготовка към светото Тайнство Причастие.

След края на богослужението Белоградчишкият епископ Поликарп се обърна към присъстващите миряни с вдъхновено слово, посветено на възкресението на праведния Лазар, като предобраз на Христовото Възкресение, а също и на всеобщото възкресение.

Първият викарий преподаде на всички архипастирския поздрав и благослов на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай.

Снимки

Акатистна възхвала на Пресвета Богородица в Горни Воден

 На 28 март - Акатистна събота, Светата църква чества една от най-големите православни светини – Чудотворната икона на Пресвета Богородица – „Златна ябълка”.

По случай празника Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай възглави архиерейска света Литургия в храм "Успение Богородично" в кв. "Горни Воден" на Асеновград.

В съслужение с Владиката бяха: Преосвещените епископи Белоградчишки Поликарп и Смолянски Висарион - викарии на митрополита, архимандрит Максим - епархийски духовен надзорник, архимандрит Евтимий - духовен надзорник при Пловдивска митрополия, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев - протосингел при Пловдивска митрополия, ставрофорен свещеноиконом д-р Добромир Костов - ректор на Пловдивската духовна семинария и Пловдивската духовна академия "Св. Св. Кирил и Методий", ставрофорен свещеноиконом Деян Стоенчев - духовен надзорник, ставрофорен свещеноиконом Василий Кашоров, свещеноиконом Никола Янев – архиерейски наместник на Асеновградска духовна околия, протойерей Ангел Ангелов - духовен надзорник, свещеник Димитър Николов - председател на храма, свещеници от околията, митрополитският протодякон Илиян Александров и дякон Калоян Миндев.

Литургичните песнопения изпълни митрополитският хор "Св. ап. Ерм" с диригент протопсалт Георги Радев.

Стотици миряни от всички краища на страната пристигнаха за празника, посветен на една от най-големите православни светини – Чудотворната икона на св. Богородица „Златна ябълка”, по чиято милост са станали и продължават да стават в наши дни безброй чудеса. С едно сърце и душа верният Божи народ изповяда Символа на вярата и Господнята молитва „Отче наш...”.

В края на св. Литургия архипастирят на Пловдивска епархия припомни чудодейното зачеване на жена, описано в синаксара на йеромонах Ананий Клинис от 1765 г., която за благодарност украсила иконата с ябълка от злато, откъдето идва и наименованието на чудотворната Богородична икона "Златна ябълка".

Високопреосвещеният митрополит Николай се обърна към всички с вдъхновено слово за значението на Богородичния акатист, чудото на Боговъплъщението и благодатното застъпничество на Пресвета Богородица пред своя Син и наш Бог Господ Иисус Христос.

Духовното тържество завърши с многолетствие, провъзгласено от митрополитския протодякон Илиян Александров.

Снимки

Снимки