На 15 септември Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай отслужи молебен по случай началото на новата учебна година в Средно училище „Св. св. Кирил и Методий” в район „Западен” в Пловдив. В съслужение с него бяха свещеноиконом Деян Стоенчев, духовен надзорник при Пловдивска митрополия, свещеници от града и митрополитският протодякон Илиян Александров. Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.
На богослужението, което бе част от тържественото откриване на новата учебна година, присъстваха областният управител на Пловдив г-н Здравко Димитров, бригаден генерал Явор Матеев, командир на 68-а бригада „Специални сили” и началник на Пловдивския гарнизон, зам.-областните управители Петър Петров, Евелина Апостолова и Димитър Керин, кметът на район „Западен” Димитър Колев, директорът на СУ „Св. св. Кирил и Методий” Таня Николова, цялото ръководство и преподавателите в училището, както и стотици ученици и много родители, дошли за първия учебен ден на децата си.
Митрополит Николай се помоли Всеподателят Бога да погледне милостиво на децата от училището, да ги запази твърдо в православната вяра, в душевна чистота и целомъдрие и да живеят в мир, радост и всяко благополучие.
В края на богослужението архиереят на Пловдивска епархия се обърна към всички с приветствено слово, като взе отношение и по казаното от директора на училището при откриването на тържеството. Г-жа Таня Николова обърна внимание на факта, че преди две години пропуск в българското законодателство е оставил извън училище изучаването на българските народни танци. „Те са неделима част от българския дух”, подчерта г-жа Николова, която обяви, че от тази година – след упорита борба - вече има приети ученици в специалността „хореография на народните танци”.
„Аз бих подчертал още един пропуск на българския законодател – това, че няма православно вероучение все още в българското училище – каза Високопреосвещеният митрополит Николай. - Недоумявам защо българската държава не желае българските деца да научат 10-те Божи заповеди, че е грях да се краде, че е грях да се лъже, че е грях да се обижда и че на фона на огромния кръгозор от познания, които придобиват нашите деца в българското училище, липсва фундаментът – възпитанието. Липсва онзи предмет, онзи един час в учебната програма седмично, в който децата да научат Пътя, Истината и Живота, да се възпитат в добродетелите на вярата, да бъдат кротки, търпеливи, добри, солидарни, човеколюбиви, състрадателни и милосърдни.
Колко хубаво ще е да има един учебен час, за да могат децата да се научат безопасно да вървят не само по пътищата земни, но и по пътя на живота, за да не претърпяват катастрофи, да научат верния път на вярата и доброделта. Моля Бог вседушевно да дари нашите мили деца с духа на разума и премъдростта”.
Многолетствие провъзгласи митрополитският протодякон Илиян Александров. Митрополит Николай благослови всички учащи и учащи се в СУ „Св. св. Кирил и Методий”. Владиката поръси със светена вода събралите се в двора на училището ученици, учители, родители и гости на тържеството.
Високопреосвещеният митрополит Николай взе участие и в първия учебен час на първокласниците, който бе свързан с безопасното преминаване по пешеходна пътека и пресичане на улица. Владиката заедно с областния управител г-н Здравко Димитров и бригаден генерал Явор Матеев преведоха няколко деца по пешеходната пътека пред училището, като им обясниха внимателно как сами да минават безопасно до отсрещния тротоар.
На 15 септември Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай отслужи молебен в параклиса на Пловдивската духовна семинария „Св. св. Кирил и Методий” по случай началото на новата учебна година. В съслужение с него бяха ставрофорен свещеноиконом Добромир Костов, епархийски духовен надзорник и ректор на семинарията, свещеноиконом Деян Стоенчев, духовен надзорник при Пловдивска митрополия, ефимерият свещеник Георги Гугов и митрополитският протодякон Илиян Александров. Песнопенията изпълниха митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев, преподавателите по източно-църковно пеене Тянко Николов и Георги Гьорчев и семинаристи.
„Отправям към Вас топлия архипастирски благослов и всесърдечни благопожелания по повод откриването на новата учебна година. Молитствам за всички Вас, учащи и учащи се в духовната ни школа, успехи в овладяването на Божествената наука и ревност във възрастването Ви като верни чада на Църквата и достойни членове на тялото Христово. Вашата благословена мисия е единствена по рода си в богочовешкия организъм на Църквата – мисия едновременно духовна и просветна, отговорна и свята. Господ да бди над вас, да ви укрепява и ви дарува изобилни сили на попрището, на което сте избрали да посветите живота си, защото това служение е свято и благословено. Бог във всяко знанение и премъдрост да бъде с Вас и Неговият Свети Дух да ви наставлява във всяка истина” – се казва в обръщението на Негово Светейшейство патриарх Неофит.
В навечерието на празника Кръстовден по традиция Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай отслужи Празнична вечерня с петохлебие в манастира „Света Троица” на Кръстова гора, където се съхранява частица от Светия Животворящ Кръст Господен. С него съслужиха съслужиха Преосвещените епископи Знеполски Арсений и Константийски Яков – викарии на Пловдивския митрополит, ставрофорен свещеноиконом Добромир Костов, епархийски духовен надзорник, свещеноиконом Деян Стоенчев, духовен надзорник при митрополията, архимандрит Висарион, аррхиерейски наместник на Смолянска духовна околия и игумен на манастира „Св. Троица”, свещеноиконом Васил Кашоров, свещеници от епархията и митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов. Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев. 
Спасителната сила на Кръста съпровожда целия ни живот. От раждането до смъртта всеки от нас има своя житейски кръст. Под него превиваме гръб поради трудностите, болестите, скърбите, с които Господ ни посещава. На всеки от нас се дава кръст според силите му и Господ ни помага да го носим. Затова винаги, когато падаме под тежестта на скърбите, трябва да се обръщаме към Господа и да молим да ни укрепи в нашето малко кръстоносене.
С благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай на 9 и 10 септември в епархийския манастир „Св. св. Кирик и Юлита” се проведе Петата конференция на учителите, преподаващи основите на светата православна вяра в училища в Пловдивска епархия. В нея взеха участие 44 преподаватели по СИП и ЗИП „Религия - Православие”, както и учители от неделни училища. Конференцията бе организирана от Културно-просветния отдел на Пловдивска митрополия със съдействието на регионалните управления на образованието в Пловдив и Пазарджик. Нейната цел бе да повиши професионалната квалификация на предователите и съответно - нивото на знания, които получават малките христолюбиви ученици от Пловдивска епархия.
Преди началото на лекциите всички учители присъстваха на светата Литургия, отслужена от Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай в манастирския храм „Св. Петка”. Владиката ги приветства с „добре дошли” и им пожела благословени успехи на Божията нива, в която те като Сеяча от притчата посяват безценното знание за вечния живот.
Бе прочетен и поздравителен адрес от издателство „Просвета” до участниците в конференция с пожелания за много нови професионални успехи. Във времето, оставено за разискване на актуални въпроси и проблеми, учителите по православие от Пловдивска епархия решиха да излязат с призив към българското общество и родителите, обезпокоени от зачестилите случаи на жестоки престъпления сред подрастващата младеж у нас. В призива-обръщение се изтъква значението на часовете по „Религия – Православие” за бъдещето развитие и духовно израстване на българските ученици, а богопознанието и възпитанието в християнските добродетели - като най-важното знание, което може да научи всяко дете.