На 14 октомври Светата Църква чества подвига на преподобната наша майка Параскева Петка Епиватска, наричана от целия народ Българска. На този ден своя храмов празник отбеляза едноимененния храм в Пазарджик, намиращ се под покрова на светицата.
С благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай празничната св. Литургия беше възглавена от Константийския епископ Яков, втори викарий на митрополита и архиерейски наместник на Пазарджишка духовна околия. В съслужение с него бяха протойерей Боян Кочев, секретар на околията, свещеноиконом Петър Каръков и енорийският свещеник в храма протойрей Димитър Христев. Молитвено участие в службата взеха протойрей Димитър Баташки, председател на храма, и енорийският свещеник Сидер Димов. 
Преди началото на светата Литургия владиката отслужи чина на петохлебието, при което всички присъстващи изпяха заедно с духовниците:
„Богородице Дево, радвай се! Благодатна Марие, Господ е с тебе! Благословена си ти между жените и благословен е плодът на твоята утроба, защото си родила Спасителя на нашите души!“.
Препълнилият храма богомолен народ участие в светата служба, като припяваше заедно с певците литургичните песнопения и изповяда с едно сърце Символа на нашата вяра и каза Господнята молитва „Отче наш...“.
По време на Причастния канон бе прочетена проповед за подвига на светата Божия угодница св. преп. Параскева Петка.
В края на богослужението епископ Яков произнесе слово, в което разтълкува евангелското четиво на деня, в което каза:
„И днес Бог дойде, за да раздели разумните сред нас от неразумните. И днес Той седна на светия Престол, за да чуе нашите молитви и просби. И слава Богу, че Той намира сред нас - хора, дошли не просто да запалят свещ, а хора с истинска вяра, които идват да измолят за себе си и своите близки преди всичко душевно спасение. Те дават Богу жертва сърце чисто и дух съкрушен. Такива жертви са благоприятни Богу. При такава жертва молитвата на човека е пълна с елея на добродетелта. Нека светата Христова Невеста Параскева изпросва от Бога винаги всичко, което е за спасение на нашите души, а след това и онова, което е за наше телесно здраве и благополучие“.
Епископ Яков преподаде на всички присъстващи архипастирския поздрав и благослов на Високпреосвещения Пловдивския митрополит Николай.
Духовното тържество завърши с многолетствие.
С благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай Преосвещеният Белоградчишки епископ Поликарп, викарий на митрополита, възглави архиерейска св. Литургия в храм „Св. преп. Петка” в Пловдив на 14 октомври, когато Църквата чества и прославя св. преп. Параскева – Петка.
Към Светите Тайни пристъпиха християни, които се бяха подготвили старателно с пост и молитва. В края на богослужението Преосвещеният епископ Поликарп се обърна към присъстващите с думите:
Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай възглави архиерейска вечерня с петохлебие в храм „Св. преп. Петка” в Пловдив на 13 октомври – в навечерието на храмовия празник на Дома Господен. Молитвено участие взеха Преосвещените епископи Знеполски Арсений и Белоградчишки Поликарп – викарии на митрополита.
В навечерието големия празник 14 октомври, когато Църквата чества св. преп. Параскева - Петка Българска, храмът се изпълни с боголюбиви миряни, които пристъпиха в него с благоговение, искрена вяра и надежда. Те се насладиха на прекрасните песнопения и в благодатта на богослужението отправиха своите искрени молитви към Всеподателя Бога, Пресвета Богородица и празнуваната светица, чията икона бе украсена с много цветя. 
На 13 октомври 2017 година се навършиха 11 години от блажената кончина на приснопаметния Пловдивски митрополит Арсений.
Приснопаметният Пловдивски митрополит Арсений е роден на 29 юли 1932 г. в с. Дълго Поле, Пловдивско. Светското му име е Ангел Богоев Чекандраков. Завършва Пловдивската духовна семинария и Духовната академия в София през 1955 г. През същата година постъпва като послушник в Рилския манастир, където става помощник-библиотекар. На 2 юни 1956 г. е постриган в монашески чин от игумена Стобийски епископ Варлаам (по-късно Пловдивски митрополит). На 10 юни същата година е ръкоположен в йеродяконски чин. През м. септември 1957 г. е изпратен на специализация в Московската духовна академия, където е ръкоположен в йеромонашески чин от Руския патриарх Алексий І на 18 октомври 1958 г. След завръщането си в Рилския манастир е възведен в архимандритско достойнство на 23 юли 1961 г. След национализацията на Рилския манастир през м. ноември 1961 г. е назначен за учител-възпитател в Софийската духовна семинария, намираща се тогава в Черепиш.
На 13-и октомври близо до Пазарджик беше открито новоизграденото Регионално депо за неопасни отпадъци от регион Пазарджик и съпътстващата инфраструктура. 