Новини

Арихиерейска св. Литургия в с. Калугерово

 

      dsc00303На 28 януари, 16 Неделя след Неделя подир Въздвижение – на Митаря и Фарисея, с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай в храм „Св. Богородица“ с. Калугерово беше отслужена архиерейска св. Литургия от Константийския епископ Яков, втори викарий на митрополита и архиерейски наместник на Пазарджишка духовна околия. В съслужение с него бяха двамата секретари на околията прот. Стефан Йорданов и прот. Боян Кочев, председателят на храма свещ. Ангел Тонов и свещ. Спас Дичев.

  Много жители и гости на селото дойдоха в храма въпреки студеното време, за да измолят от Бога телесно здраве и душевно спасение за себе си и своите близки. Всички заедно изповядаха Символа на вярата и казаха Господнята молитва „Отче наш...“.

  В края на богослужението епископ Яков запозна присъстващите с обръщението на Светия Синод по повод Истанбулската конвенция. След това владиката се обърна към присъстващите със слово върху евангелското четиво – притчата за митаря и фарисея, в което каза:dsc00354

  „Въпреки че с усърдие фарисеят принасял делата си – редовно посещавал храма, постел два пъти в седмицата, ежедневно се молил на Бога - те останали безплодни.  Митарят дори не смеел да влезе в храма – със сърцето си той усещал своята греховност и недостойнство и само молил за прошка. Когато фарисеят го забелязал, не видял вътрешното му страдание, не се смилил над него, а още повече започнал да се превъзнася над него. Но ние знаем как завършва притчата – фарисеят не бил чут от Бога а митарят си отишъл оправдан. Някой ще каже – как така вършещият добро си отиде неоправдан, а вършещият зло намери велика милост пред Бога? Но това се случва и в нашия живот – често ние отиваме в храма, молим се и просим, но когато излезем и видим първия си събрат, нашето сърце започва да го осъжда и злослови. Така се подлагаме на същото осъждане като фарисея – и ние виждаме сламката в окото на ближния, но не и гредата в собственото си и себе си горделиво превъзнасяме, а ближния немилостиво осъждаме.

  Братя и сестри, днешното свето Евангелие ни напомня, че пристъпвайки към благодатните и спасителни дни на Великденските пости, ние трябва да облагородим сърцето си, да го очистим от плевелите и да го изпълним с онази любов, която е „дълготърпелива, пълна с благост“, която „не се превъзнася, не се гордее“, която всичко прощава, „всичко извинява...всичко претърпява“. В днешния ден ви оставям тази любов – нека тя винаги пребъдва във вашите домове, във вашите сърца. Ако някога изпаднете в униние, отчаяние, ако ви налегнат някакви тегоби, тогава отворете химна на любовта на свети ап. Павел и с него ще претърпите всичко. Защото любовта всичко побеждава“.

  Епископ Яков преподаде архипастирския благослов на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай  до председателя на храма и всички жители на селото.

  Духовното тържество завърши с многолетствие.

Сбогуване с Мариана Великова

 

   dsc 2432  На 26 януари внезапно ни напусна Мариана Великова, дългогодишен директор на Пловдивската православна телевизия.Опелото се състоя в митрополитския храм „Св. вмчца Марина” на 27 януари и бе отслужено от Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай в съслужение с Преосвещените епископи Знеполски Арсений и Белоградчишки Поликарп, викарии на Пловдивския митрополит, свещеници от епархията и митрополитският протодякон Илиян Александров. Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.

  Храмът бе изпълнен с дълбоко опечалени близки, сродници, приятели, колеги,  служители  на Пловдивска митрополия и колектива на Пловдивската православна телевизия, дошли да се сбогуват с незабравимата Мариана.  dsc 2589

  В  трогателно слово митрополит Николай припомни всеотдайността на Мариана Великова, нейната истинска вяра в Бога и апостолските усилия, които полагаше през годините за  посяване на словото Божие и спасителната Христова вяра.  Архиереят припомни колко малко са хората, които са повярвали преди 8 години, че е възможно да има православна телевизия. Именно Мариана прегръща тази идея с цялата си душа и сърце, за да остане завинаги в историята и на телевизията, и на богохранимата Пловдивска епархия със своята всеотдайност, професионализъм  и огромна любов към хората.  

  Мариана Великова е родена на 21  юли 1959 г. в Пловдив.  През 1982 г.  завършва  българска филология в ПУ „Паисий Хилендарски”. През същата година започва своя професионален път в предаването „За един милиард” по Българската национална телевизия.  От 1982  до 1993 г.  е телевизионен репортер и асистент-режисьор в БНТ. В периода  1997 г.  – 2003 г.  е телевизионен водещ, продуцент, автор и репортер в Пловдивската обществена телевизия „Тракия”. От 2002 г.  до 2005 г. е председател на Сдружение „Медии с човешко лице”.  В периода  2003 г.- 2006 г.   е продуцент и директор на направление „Филмопроизводство” в национална кабелна телевизия  „Евроком- България” с реализирани 19 документални филма. През 2007 – 2008 г. е отговорен редактор в ТВ -7 Пловдив.   От 2008 - 2009  г. е главен редактор на телевизия „Евроком” -България към Международния панаир.

  От  2010 г. до  2018 г Мариана Великова изпълняваше длъжността директор на Пловдивската православна телевизия.

  Беше член на Съюза на българските журналисти.

  Омъжена за Валентин Великов. Има син Велимир.

  Почина на 26 януари 2018 г. на 59 г.

  Бог да я прости!

СКРЪБНА ВЕСТ

       DSC 3491 M. VelikovaСКРЪБНА ВЕСТ

 

 

С дълбоко прискърбие и огромна мъка съобщаваме, че внезапно ни напусна  Мариана Великова, дългогодишен директор на Пловдивската православна телевизия.

 

Опелото ще отслужи Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай на 27 януари , събота, от  12.00 ч. в Митрополитския храм „Св. вмчца Марина” – гр. Пловдив.

 

Бог да я прости! Вечна и блажена да бъде паметта ѝ !

Панихида по случай 140-та годишнина от освобождението на Асеновград

 

     dsc 2155На 18 януари Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай отслужи панихида пред паметника  на генерал  Виктор Дандевил в Асеновград по случай 140-та годишнина от освобождението на града от османско владичество.  В съслужение с него бяха Знеполският епископ Арсений, викарий на Пловдивския митрополит, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев, протосингел при Пловдивска митрополия, свещеници от града и митрополитският протодякон Илиян Александров. Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев. На богослужението, което се проведе по време на тържествена празнична церемония, присъстваха кметът на Асеновград г-н Емил Караиванов, председателят на Общинския съвет г-н Драгомир Георгиев,  общественици, почетен караул от БА, военният оркестър на ВВС и родолюбиви граждани.

  В края на богослужението митрополит Николай се обърна към всички присъстващи със слово, в което благодари на Бога за Неговата велика милост, проявена към нашето Отечество и богоспасяемия град Асеновград.   

  „Никой няма любов по-голяма от тая, да положи душата си за своите приятели" (Йоан. 15:13). Тая най-велика добродотел, която Господ Иисус Христос даде на човечеството – заповедта за любовта, жертвената любов, изпълниха всички ония, които положиха душите си и отдадоха живота си за вярата и свободата на Отечеството” - каза още Негово Високопреосвещенство. Владиката припомни Божествените думи, казани от Спасителя: „и ще познаете истината, и истината ще ви направи свободни” (Йоан 8:32) и добави, че именно истината, дадена ни чрез светата Православна вяра и пламъкът, запален в сърцето на народа ни, победиха робството.

  „Вярата ще ни освободи и от съвременното робство на бездуховността, защото тя е онази вечна скала, върху която ако стоим твърдо и мъжествено, стихиите и водовъртежите на тоя век и на тоя свят няма да ни поклатят” – каза още митрополит Николай. dsc 2303

Пред паметника на ген. Дандевил, освободителят на Асеновград, бяха положени венци и цветя от признателните потомци. Паметникът  се издига близо до мястото, където на този ден през 1878 година генералът и войниците му били посрещнати от местното население с хоругви и тържествен камбанен звън навръх Богоявление.

Архиерейска св. Литургия в Асеновград на Атанасовден

 

      dsc 1634На 18 януари Светата Православна Църква тържествува паметта на св. Атанасий и Кирил Александрийски - великите църковни учители и защитници на Православната вяра.

  По този повод Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай възглави архиерейска света Литургия в храм „Св. Атанасий Велики” в Асеновград. С архиерея съслужиха Преосвещеният Знеполски епископ Арсений - викарий на митрополита, старофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев - протосингел при Пловдивска митрополия, ставрофорен свещеноиконом Добромир Костов - епархийски духовен надзорник, ставрофорен свещеноиконом Йордан Георгиев - архиерейски наместник на Асеновградска духовна околия, протойерей Веселин Хаджиламбрев - председател на храм ”Св. Атанасий Велики”, храмовото духовенство и митрополитският протодякон Илиян Александров. Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.

dsc 1915

 

  Множество християни се събраха за обща молитва в храма и отправиха прошения към св. Атанасий Велики. В края на светата богослужба Негово Високопреосвещенство митрополит Николай се обърна към богомолния народ с вдъхновено слово за живота, делото и изпитанията на свети Атанасий Велики, в което каза:

 

  dsc 2009Свети Атанасий участвал в Никейския събор заедно с архиепископ Александър и решително допринесъл за разобличаване на ереста и осъждането на Арий. Неговият забележителен принос в работата на Първия Вселенски събор толкова го прославил, че той се завърнал у дома си като световно известен богослов. Когато след  девет месеца старецът му свети Александър починал, народът единогласно поискал и епископите поставили свети Атанасий за Александрийски епископ. И в богословието, и в личния живот св. Атанасий всякога ще бъде велик образец на всички поколения миряни и епископи.”

 

  Празничното тържество завърши с многолетствие, провъзгласено от митрополитския протодякон Илиян Александров.