Новини

Патриаршеска св. Литургия за 140 г. от Освобождението на България в „Св. Александър Невски” в София

 

dsc 3738                   На 4 март Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай и Преосвещените епископи Знеполски Арсений, Константийски Яков и Белоградчишки Поликарп – викарии на митрополита, взеха участие в тържественото богослужение в патриаршеския храм „Св. Александър Невски”, кулминация на празненствата по случай един велик юбилей -  140-ата годишнина  от Освобождението на България от турско робство. Българската православна църква имаше и друг значим повод за празник -  на този ден преди 1148 години църковният събор в Константинопол  (870 г.) я признава за автономна, което поставя началото на нейното историческо съществуване. dsc 3950

  На 4 март,  Втора Неделя на Великия пост – на св. Григорий Палама,  Божествената св. Литургия в патриаршеския храм „Св. Алeксандър Невски” бе възглавена от Светейшия   Московски и на цяла Русия патриарх Кирил и Светейшия Български патриарх  и митрополит Софийски Неофит. В съслужение с първойерарсите на Руската и Българската православни църкви бяха Високопреосвещените митрополити членове на Светия Синод на БПЦ – БП Сливенски Йоаникий, Великотърновски Григорий, Ловчански Гавриил,

  dsc 4326Пловдивски Николай, Доростолски Амвросий, Западно- и Средноевропейски Антоний, Варненски и Великопреславски Йоан, Неврокопски Серафим, Русенски Наум,  Старозагорски Киприан, Врачански Григорий и Видински Даниил,  Волоколамски Иларион, председател на Отдела за външни църковни връзки при Московската патриаршия, Преосвещените епископи  Солнечногорски архиепископ Сергий, викарий на патриарха на Москва и на цяла Русия, Мелнишки  Герасим - гл. секретар на Св. Синод и председател на Патриаршеския катедрален ставропигиален храм-паметник  „Св. Александър Невски”, Велички Сионий - игумен на Троянската света обител, Знеполски Арсений, Белоградчишки Поликарп, ректор на Православната духовна академия „Св. св. Кирил и Методий”, Константийски Яков, архимандрит Василий, протосингел при Софийска митрополия, архимандрит Филип (Василцев), предстоятел на Руското подворие в София,  ставрофорен свещеноиконом Нелуц Опря, представител на Румънската патриаршия у нас,  архимандрит Самуил – игумен на Бачковския манастир, архимандрит Теоктист – предстоятел на Българското подворие в Москва, архимандрит Пахомий – ректор на СДС „Св. Йоан Рилски”,  ставрофорен свещеноиконом Мина Минчев – председател на  митрополитския катедрален храм  „Св. Неделя”, ставрофорен свещеноиконом Александър Величков – член на ВЦС при Св. Синод, патриаршеският протодякон Александър Нешев, патриаршеският протодякон Константин Барган, софийският митрополитски протодякон Иван Петков, дякон д-р Деян Коруноски, дякон Антоний Курдишенков и др. Песнопенията изпълниха  патриаршеският хор „Св. Александър Невски” с диригент протопсалт доц. Димитър Димитров и Московският синодален смесен хор с диригент заслужилият артист на Русия Алексей Пузаков.  dsc 4792

  Сред официалните гости на изпълнения с боголюбиви християни патриаршески храм бяха и Негово Величество Симеон Втори, посланикът на Руската федерация у нас г-н Анатолий Макаров, омбудсманът г-жа Мая Манолова, народни предствители,  дипломати, директорът на Дирекция „Вероизповедания” г-н Емил Велинов, представители на държавността. По време на богослужението Мелнишкият епископ Герасим прочете патриаршеското и синодално послание  по случай 140-та годишнина от Освобождението на България, в което се казва:

  dsc 4785В памет на славната годишнина от Освобождението и в знак за продължаващото през годините наше братско в Христа общение, през настоящата година честванията на Трети март бяха уважени от официална делегация на братската Московска Патриаршия  – представителство, оглавено лично от Светейшия Московски и на цяла Русия патриарх Кирил, и посещение, което е още една категорична изява на нашето църковно и народно единство и което удвоява радостта ни от днешния празник. Да молим Бога и да работим усърдно, щото това единство и тази наша братска в Христа любов никога да не оскъдяват, а да пребъдват във вековете и още повече да се задълбочават, защото животът на светата Православна Христова Църква е живот в единство и в братска любов, в споделена обща вяра, надежда и ценности – наш общ живот в Христа Иисуса, в лоното на Неговата света Църква, която Той основа за нас, за да живеем в нея заедно – в единство и в единомислие, и заедно да се спасяваме в нея.”

  dsc 4845В края на богослужението Негово Светейшество патриарх Неофит произнесе слово, в което изрази огромната си радост и благодарност от благословеното и благодатно съслужение със „скъпия на сърцето ни наш брат в Христа” патриарх на Москва и на цяла Русия Кирил.  

  „Вашето, и на всички наши скъпи гости от братска Русия, присъствие сред нас днес е още едно свидетелство за здравите и непрекъсваеми духовни връзки между нашите православни народи и Православните ни Църкви, и за неоскъдяващата любов на оглавяваната от Вас Московска патриаршия към всички нас. Свидетелство за нашето единство и залог за нашето общо бъдеще, в следване на евангелския път и в благодатното наше общение в Христа Спасителя.

  Днес, когато Българската православна църква празнува началото на своето историческо съществуване, всички ние отново обръщаме нашия духовен взор назад във времето – когато са се полагали основите на християнството сред славянските народи и когато равноапостолните наши владетели, подпомагани от велики духовници, са утвърждавали християнската идентичност на нашите братски народи.

  Ето защо в този ден ние отново се прекланяме пред тях, пред величието на тяхното дело и пред техния чутовен подвиг, като още повече се вдъхновяваме да подражаваме на техния пример и вярно да изпълняваме техните завети към поколенията. А най-важният от тези завети е свято да пазим спасителната православна вяра и нашето богозаповядано единство, защото така подобава на истински и верни Христови ученици и следовници – „да бъдат всички едно” (Иоан 17:21)”.dsc 4963

 В отговор Руският патриарх Кирил благодари за съвместната молитва и топлите слова и нарече особено Божие благоволение да бъде заедно с архипастирите, духовенството и вярващите в православна България в тези радостни за всички дни. Той сравни освобождението ни с истинско чудо, дължащо се единствено на Божията милост, припомняйки как нито Русия е била готова за войната, нито обезкръвена България след Априлското въстание е била в състояние да помогне.  

  „Свещената българска земя е напоена с кръвта на много хиляди български опълченци. Тук проливат кръвта си в името на свободата на своите единоверци хиляди руски войници, паднали в битките за Плевен, Пловдив, при Шейново, на Шипка преди 140 години, когато нашите народи, рамо до рамо се сражават за независимостта на България.

  Тази победа носи и духовния смисъл на победата над земното зло и несправедливост. Тя е дадена заради вярата на нашите народи: като награда за беззаветното мъжество на руските войници и в отговор на молитвите и страданията на безчислените български новомъченици, свети ходатаи за своето Отечество. И този дивен храм в чест на светия княз Александър Невски, създаден с общи усилия от нашите предци, е сегашният зрим символ за това, че техните трудове и подвизи в тежкото за България време не са останали безплодни и са принесли плодовете на Христовата вяра за потомците.

 dsc 5129 В края Руският патриарх Кирил поздрави Българския патриарх Неофит с петата годишнина от неговата интронизация, като му поднесе благопожелания Бог да го дари с крепко здраве и всесилната си помощ, а  святата Българска Църква Господ да благослови и да не оставя народа ѝ без Своите милости.

  Духовното тържество завърши с многолетствие.

 

Благодарствен молебен по случай Освобождението на България в гр. Пазарджик

 

        dsc00707 На 3 март 2018 година се навършват 140 години от подписването на Санстефанския мирен договор, слагащ край на Османското робство и петвековното потисничество на българския народ.

  Да благодарят на Всеподателя Бога за великите Му милости към нашето Отечество в катедралния храм „Успение Богородично“ в Пазарджик се събраха родолюбиви българи. С благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай Константийският епископ Яков отслужи благодарствен молебен. В съслужение с него бяха двамата секретари на Пазарджишка духовна околия прот. Стефан Йорданов и прот. Боян Кочев и енорийските свещеници в храма свещ. Максим Ничев и свещ. Спас Дичев. На молебена присъстваха и двамата зам.-областни управители г-н Йордан Кожухаров и г-н Петър Белчев.dsc00783

  В края на богослужението епископ Яков прочете Патриаршеското и синодално послание по случай 140-годишнината от Освобождението на България. От свое име той благодари на дошлите да съмолитстват с духовниците. След това архиереят се присъедини към официалните гости на празничния концерт, организиран от община Пазарджик.

  Да благодарим всички на милостивия Бог и измолим, щото Той, „по Своето богатство, да запълни всяка наша нужда, за слава чрез Христа Иисуса. На Бога, нашия Отец, слава вовеки веков. Амин“.

 

Благодарствен молебен за Освобождението на България и панихида бяха отслужени на 3 март в Пловдив

 

               dsc 3146В деня на националния ни празник -  3 март, когато се изпълниха 140 години от Освобождението на България от многовековното турско владичество, в катедралния храм „Успение Богородично” в Пловдив бе отслужен благодарствен молебен. С благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай молитвеното последование възглави Преосвещеният Знеполски епископ Арсений.  С викарния епископ съслужиха ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев, протосингел при Пловдивска митрополия, свещеноиконом Деян Стоенчев, духовен надзорник при  митрополията, свещеници от града, сред които бяха предстоятелите на всички пловдивски храмове, и митрополитският протодякон Илиян Александров. Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.dsc 3186

  Боголюбиви и родололюбиви миряни дойдоха на Трети март в катедралния храм с изпълнени с благодарност към Бога сърца, за да се помолят за душите на участвалите в Освободителната война и падналите в боевете герои. Сред тях бяха областният управител на Пловдив г-н Здравко Димитров, председателят на Общинския съвет  г-жа Савина Петкова, бригаден генерал Явор Матеев, командир на 68-а бригада „Специални сили” и началник на Пловдивския гарнизон,  зам.- областните управители г-жа Евелина Апостолова и г-н Петър Петров,  районни кметове, представители на местната и държавната власт, командири на военни формирования от БА, политици, общественици и членове на патриотични организации.    

  В края на богослужението епископ Арсений прочете патриаршеското  и синодално послание по случай 140-та годишнина от Освобождението на България,  подписано от Светейшия Български патриарх Неофит и митрополитите -членове на Светия Синод на БПЦ, в което се казва:

  dsc 3226Православна България винаги ще помни и благоговейно ще почита стореното от всички свидни жертви на братските православни народи и на нашия народ, и от поколение в поколение ще предава разказа за величието на Христовия дух и героизма на православното войнство, проявен в битките при Свищов и Никопол, Велико Търново и Ловеч, Казанлък и Стара Загора, при Елена и особено при Шипченската и Плевенската епопеи. Завинаги в родовата ни историческа памет ще пребъдват и светлите образи на руските и българските духовници – архиереи и други, на Царя-Освободител Александър II, на генералите от непобедимата руска армия и на дейците на дипломатическия фронт, с чиито обединени усилия, на днешния ден, преди сто и четиридесет години бе поставен краят на петвековното робство и беше положено началото на новия и свободен живот на съвременна България.

  Днес – десетилетия след събитията от зимата на 1877-1878 г., – редом с дължимата благодарност и признателността ни към нашите славни освободители, ние не можем да не припомним, че нашето политическо освобождение бе резултат и естествен завършек на стореното от поколения родолюбиви наши предци, които мечтаеха и които работеха за достоен, свободен и независим живот на православния ни народ. Историческата ни памет ни повелява никога да не забравяме, че столетия наред за тази възжелана свобода радееха поколения наши предшественици: родолюбиво духовенство и просветни дейци, занаятчии и търговци, заможни и малоимотни. Не можем и не трябва да забравяме и за изключителната роля, която изиграха за съхраняването на православния български дух и нашите манастири, в които грижливо се пазеше нашата книжовност и родната ни памет, и които – в благоприятното за това време – отгледаха и възпитаха героите на църковно-освободителното ни движение. С дълбока благодарност и днес ние свеждаме глави пред родолюбивото българско свещенство, от което православният ни народ получаваше не само спасителните Тайнства на светата ни Православна Църква и наставления за вярата и благочестието, но и най-важните уроци по родолюбие и родова памет.dsc 3256

  Епископ Арсений честити на всички националния празник на България и преподаде архирастирския и светителски благослов на правоправящия архиерей на Пловдивска епархия - Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай, както и неговите благопожелания за повече благост в отношенията и търпение един към друг, за да живеем в мир, единение и братолюбие в свободна и независима България.

    Многолетствие провъзгласи протодякон Илиян Александров.

    dsc 3404Честванията в Пловдив продължиха на Хълма на Освободителите, където се проведе тържествена церемония с полагане на венци и цветя пред Паметника на руските освободители. Сред официалните гости  на празника беше и Негово Преосвещенство епископ Арсений. От името на Пловдивска митрополия  бе поднесен венец пред паметника, издигнат от признателния български народ през 1881 г. в чест на Царя - Освободител  Александър IІ и героите, отдали живота си за българската свобода.dsc 3607

    По-късно през деня епископ Арсений отслужи панихида на Централните гробища в Пловдив, където са погребани много от загиналите в Руско-турската освободителна война. Заупокойното последование се състоя пред Паметника на опълченците в присъствието на официални лица и представителна почетна рота от Пловдивския гарнизон.   Архиереят се помоли Всемилостивия Бог да упокои душите на всички воини, паднали по бойните полета за вярата и освобождението на Отечеството ни. След края на панихидата пред монумента на героите бяха поднесени венци и цветя.

 

Малко повечерие с Богородичен канон и акатист – II статия в гр. Белово

 

           dsc00640  На 2 март с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай в храм „Света Троица“  в гр. Белово беше отслужено Малко повечерие с втората статия от Богородичния акатист. Богослужението беше възглавено от Негово Преосвещенство Константийския епископ Яков, архиерейски наместник на Пазарджишка духовна околия. С архиерея съслужиха секретарят на околията прот. Боян Кочев и свещ. Николай Генев, председател на храма. Молитвено участие взе свещ. Стоян Ковачев, председател на храм „Св. Георги“ с. Голямо Белово.

  С едно сърце и едни уста верният Божи народ, дошъл в храма,  изповяда Символа на вярата и каза Господнята молитва „Отче наш...“.  а по време на четенето на акатиста пак и пак в единомислие възхвали Божията Майка.

  В края на богослужението архиереят се обърна към богомолния народ с пастирско слово, в което говори за силата на поста и огромното значение на покаянието.dsc00670

  „Намираме се в спасителното време на Великия пост – благоприятно време и за нас да отвори своите врати Божият Рай. Защото Господ се разпна, за да изкупи човека от властта на смъртта и да отвори рая, заключен за нас при грехопадението на нашите праотци Адам и Ева. От нас се изисква само да бъдем верни чеда на своя Отец, да следваме Неговите заповеди и да се борим с противниците си – поднебесните духове на злобата. А единственият начин за борба с тях, както свидетелства и Светото Евангелие, това е постът и молитвата. Затова Светата Църква нарича дните на Великия пост „благодатни“, защото това е възможност за нашата душа да се обърне и потърси Бога, да издири греховете си и застане с покаяние пред Божието лице и изпроси прошка. Не че Бог не знае нашите прегрешения, а да покажем, че ние знаем какво зло сме сторили и съжаляваме за това. Живеем в трудни дни, когато доброто ни се представя за зло, а злото виждаме като нещо нормално, като ежедневие, като добро. Лукавият така е замъглил погледа ни, че дори не виждаме, не осъзнаваме, че извършеното от нас е грях. Ако го осъзнавахме, душата ни, която по природа е християнка, никога не би пристъпила към злото, към греха.  

  dsc00678Нека не забравяме, че Адам и Ева бяха изгонени от рая, защото след като съгрешиха, не се разкаяха и не застанаха пред лицето на Бога, просейки от Него прошка и милост, а започнаха да се оправдават един с друг, гледайки и сочейки вината на другия.  Нека всеки види и издири собствените си грехове, не да гледаме брата си и да се оправдаваме, а с вяра да застанем и кажем „Господи, аз като човек съгреших, Ти, като милостив Бог, ми прости!“. И когато сторим това от дълбината на сърцето си, когато изгоним от там омразата, злобата, завистта, алчността и го изпълним с любов, тогава ще видим колко лек наистина е човешкият живот.”

 Епископ Яков преподаде архипастирския благослов на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай до председателя на храма и цялото Христово войнство, което редовно посещава богослуженията, води съзнателен църковен живот с пост, молитва, покаяние и пристъпва към Светите Тайни със страх и трепет.

 

Малко повечерие с Богородичен канон и акатист – ІІ статия в Пловдив

 

           dsc 3010На 2 март в митрополитския храм „Св. вмчца Марина” в Пловдив беше отслужено Малко повечерие с Молебния канон към Пресвета Богородица и втората статия от Богородичния акатист.  С благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай богослужението възглави Преосвещеният  Знеполски  епископ Арсений. С викарния епископ съслужиха свещеноиконом Деян Стоенчев, духовен надзорник при Пловдивска митрополия,  и митрополитският протодякон Илиян Александров.  Красивите песнопения от канона изпълниха антифонно митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев и свещеници от града, сред които бе ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев, протосингел при Пловдивска митрополия.dsc 2981

  Вървейки по пътя на спасителния Велик пост, множество християни изпълниха с духовна радост митрополитския храм, за да съучастват молитвено във вечерното богослужение.  Втората статия от Богородичния акатист бе прочетена от Негово Преосвещенство епископ Арсений пред чудотворната икона с образа на Божията Майка „Пантанаса - Всецарица”, известна с благодатна помощ към страдащите.

  dsc 3090В края на Малкото повечерие епископ Арсений се обърна към богомолния народ с думи за Пресвета Богородица, с които изтъкна  безкрайната милост на Божията Майка към тези, които се обръщат с вяра и любов към Нейния Син.

  "Не случайно християнският род я зове „Застъпница”.  Тя е Застъпница и за бедни и  богати, и за болни и за здрави, за всички. Божията Майка помага на онези, които обичат Нейния възлюбен Син. И тази вечер, възнасяйки молитвено пение към Богоматер, да изпросим от Нея да запази нашето многострадално Отечество от всяко зло, а ние да съгреем сърцата си с искрената Христова вяра, която вяра да пренесем през всичките дни и години на живота си” – каза още епископ Арсений, който преподаде архипастирския благослов на  Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай.