Архиерейска св. Литургия, посветена на св. вмчк Прокопий, в Пловдив

На 8 юли Православната църква почита свети вмчк Прокопий. С благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай, Знеполският епископ Арсений – викарий на митрополита, възглави архиерейската св. Литургия в храма, посветен на Св. Прокопий в кв. Коматево, град Пловдив.

В светата богослужба участие взеха: йеромонах Максим, иконом. Стоян Лазаров – председател на храма и неговия син протоиерей Лазар Лазаров, митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.
Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм“ с диригент протопсалт Георги Радев.

В края на св. Литургия епископ Арсений преподаде архипастирския благослов на Високопреосвещения Пловдивски митрополит и се обърна към народа със слово за живота на св. вмчк Прокопий.

Духовното тържество завърши с многолетствие, възгласено от протодякон Илиян Александров.

Снимки

Богослужения, посветени на св. вмчца Неделя, в Старинен Пловдив

На 7 юли Светата Църква отбелязва паметта на света великомъченица Неделя.

В навечерието на празника, с благословението на  Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай, Знеполският епископ Арсений - викарий на митрополита възглави празничната вечерня с петохлебие, а на следващия ден и архиерейската св. Литургия в храма, посветен на св. вмчца Неделя в Старинния Пловдив.

С викарния епископ съслужиха: йеромонах Максим, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев, иконом Деян Стоенчев - духовен надзорник, иконом Петър Хубенов - епархийски съветник, иконом Апостол Марудов - председател на храм „Св.вмчца Неделя“, протойерей Станчо Костов и митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.

Песнопенията изпълни смесеният хор при храм „Св. Възнесение Господне” с диригент г-жа Дорис Хофман.

По време на „Причастния канон“ епископ Арсений произнесе слово, в което припомни житийния мъченически подвиг на света вмчца Неделя.

В края на светата Литургия Негово Преосвещенство епископ Арсений преподаде на миряните архипастирския благослов на архипастиря на Пловдвиска епархия митрополит Николай, като честити именния ден на всички носещи името на светицата.

Духовното тържество завърши с многолетствие, провъзгласено от протодякон Илиян Александров.

Снимки Празнична вечерня

Снимки Архиерейска св. Литургия

Нов параклис на Св. Кръст над с. Тополово

На 5 юли, 4 Неделя след Петдесетница, Високопреосвещеният Пловдивски митрополит Николай освети нов параклис, посветен на Въздвижението на Св. Кръст Господен, построен в местността "Белият Камък" над с. Тополово в Родопа планина. Владиката освети и осем метровия кръст в близост до параклиса.

С aрхипастиря съслужиха: Негово Преосвещенство Знеполският епископ Арсений - викарий на митрополита, йеромонах Максим, ставр. ик. Йордан Георгиев - архиерейски наместник гр. Асеновград и митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.
Множество миряни присъстваха на духовното тържество. Сред тях бе и кметът на селото Йордан Дичев и основните ктитори на новоизградения параклис семейство Тодорови.

Снимки