Празник на св. Максим Изповедник и св. мчк Неофит в Пловдив

На 21 януари Светата църква почита паметта на св. мъченик Неофит, небесен покровител на Негово Светейшество Българския патриарх Неофит.

По този повод в митрополитския храм „Св. вмчца Марина“ в Пловдив Високопреосвещеният Пловдивски митрополит Николай отслужи благодарствен молебен и отправи молитва към Бога за Светейшия патриарх Неофит, когото Господ да запази в мир, невредим, почитан, здрав, дългоденствен - заедно с викарните архиереи Знеполски Арсений и Смоленски Висарион, със свещеници, йеромонах Максим (Глухчев), който също празнува деня на своя небесен покровител, ставр. ик Тодор Хаджиев - протосингел на Пловдивския митрополит, ставр. ик д-р Добромир Костов - ректор на ПДАиС „Свв. Кирил и Методий“, ставр. ик Георги Славчев - старши епархийски съветник, ик. Петър Хубенов - епархийски съветник, ик. Любомир Траянов - архиерейски наместник на Пещерска духовна околия, ик. Деян Стоенчев - духовен надзорник, свещеници от града, свещ. Георги Глухчев, митрополитските протодякон Илиян Александров, дякон Ангел Ангелов и дякон Стоян Янъков.

След молитвеното последование бе възгласено многолетствие за Българския патриарх Неофит, когото Господ да съхрани под Своята закрила в мир.

В този ден светата Литургия отслужи йеромонах Максим в съслужение с храмовото духовенство. След благодарствения молебен Пловдивският митрополит Николай въздигна отец йеромонаха в архимандритство. Духовното отличие отец Максим получи в деня на своя небесен покровител св. Максим Изповедник.

Високопреосвещеният митрополит възложи на Високопреподобния архимандрит набедреник и инкрустиран нагръден кръст с украшения. Владиката се обърна с отеческо слово към отличения - да бъде усърден в служението и да има всякога за пример на подражание преподобния Максим Изповедник.

Ивановден в Хасково

На 7 януари Св. Православна Църква чества, най-големия сред родените от жена, светия пророк, Предтеча и Кръстител Йоан. По повод празника Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай възглави Архиерейска света Литургия в катедралния храм „Успение Богородично“ в град Хасково.

В съслужение с архиерея бяха: йеромонах Максим, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев  - протосингел при Пловдивска митрополия, свещеноиконом Деян Стоенчев - духовен надзорник, ставрофорен свещеноиконом Георги Тодев - архиерейски наместник на Хасковската духовна околия и председател на храма, свещеници от града и околията, митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.

Литургичните песнопения изпълни митрополитският хор ”Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.

Камбанният звън от рано събра благочестивите християни в храма, където да изпросят небесната закрила на определения за велико служение на Всевишния още преди Неговото раждане Господен Предтеча Йоан.

Сред богомолците бяха градоначалникът на Хасково г-н Станислав Дечев, председателят на Общинския съвет г-жа Таня Захариева, командирът на Военното формирование 52 740 подп. Светослав Годинов и представители на общинската власт.

По време на богослужбата архипастирят на Пловдивската епархия пострига за четци на Българската православна църква Димитър, Теодор, Делчо, Гинчо, Здравко, Александър и Димитър, които от днес имат благословение да четат и пеят на клира, а също така и да помагат на свещенослужителите по време на богослужение.

Божият народ, изпълнил храма, с едно сърце и една уста изповяда Символа на вярата и каза Господнята молитва „Отче наш...”.

В края на светата Литургия Високопреосвещеният митрополит Николай се обърна към боголюбивите миряни с вдъхновено слово, като ги поздрави с празника в чест на светия пророк и Кръстител Йоан и по повод 144-та годишнина от Освобождението на Хасково.

Духовното тържество завърши с многолетствие, провъзгласено от митрополитския протодякон Илиян Александров.

Богоявление в Пловдив

На 6 януари, в деня на великия Господски празник Богоявление Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай освети пред катедралния храм "Успение Богородично" в Пловдив бойните знамена на поделенията от Пловдивския гарнизон и отслужи Велик Богоявленски водосвет край река Марица.

В съслужение с архиерея бяха: Величкият епископ Сионий – игумен на Троянския и Бачковския манастири, Знеполският епископ Арсений – викарий на Пловдивския митрополит, йеромонах Максим, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев - протосингел на Пловдивска митрополия,  свещеноиконом Деян Стоенчев - духовен надзорник,  свещеници от града и епархията, митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.

Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.

Сред присъстващите на празника бяха: кметът на Пловдив г-н Здравко Димитров, командирът на Съвместното командване на специалните операции генерал-майор Явор Матеев, председателят на Общинския съвет г-н Александър Държиков, народният представител г-н Радомир Чолаков, зам.-кметът на Пловдив г-н Тодор Чонов, кметът на район „Централен“ г-н Георги Стаменов, кметът на район „Северен“ г-н Стоян Алексиев, държавници, представители на общинската власт и множество граждани.

След като благослови знамената и воините от строените представителни роти, митрополитът, официалните лица и миряните се отправиха в тържествено литийно шествие, което премина по улиците на Пловдив от катедралния храм „Успение Богородично” до брега на Марица, предвождано от военния духов оркестър на ВВС.

От целия град при тържествено биене на камбаните хората се стичаха към водите на реката, както преди почти две хиляди години вестта за явяването на Господния Кръстител на река Йордан привличаше народа натам.

На брега архипастирят на Пловдивска епархия отслужи Велик Богоявленски водосвет и извърши ритуала по хвърлянето на кръста в реката. Тази година той бе изваден от 28-годишния военнослужещ в СКСО на БА Димитър Налбантов от село Искра.

Духовният празник завърши с многолетствие, провъзгласено от протодякон Илиян Александров.