Еньовден в Асеновград

На 24 юни светата Православна Църква чества Рождението на Св. Йоан Кръстител (Еньовден). В навечерието на празника на 23 юни Високопреосвещеният Пловдивски митрополит Николай отслужи Празнична вечерня с петохлебие в старинния храм "Св. Йоан Кръстител" в Асеновград. И на следващия ден възглави архиерейската света Литургия. С владиката съслужиха: архимандрит Максим, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев - протосингел на Пловдивска митрополия, ик. Василий Кашоров, свещеник Николай Янев, и митрополитският протодякон Илиян Александров.
Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.

На светата богослужба присъстваха кметът на Асеновград д-р Христо Грудев, офицери от военното формирование и много благочестиви християни от града и епархията, дошли с вяра и любов да изпросят молитвеното застъпничество пред Бога на св. Йоан Кръстител, Предтеча Господен.

С архипастирско слово за значението на прочетеното литургийно Евангелие, за молитвите на праведните Захарий и Елисавета и Ангелоподобния живот на св. Йоан Кръстител към всички се обърна Негово Високопреосвещенство митрополит Николай.

Духовното тържество завърши с многолетствие, провъзгласено от протодякон Илиян Александров.

Снимки от Празнична вечерня с петохлебие
Снимки от Архиерейска света Литургия

Еньовден в Кърджали

С благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай, Знеполският епископ Арсений - викарий на митрополита, възглави архиерейска света Литургия в средновековния манастир "Св. Йоан Предтеча" в гр. Кърджали на 24 юни, когато честваме Рождението на Св. Йоан, Кръстител и Предтеча на нашия Господ Иисус Христос.

В съслужение с него бяха: свещеноиконом Деян Стоенчев - духовен надзорник при Пловдивска митрополия, свещеноиконом Николай Величков, председател на храма, ик. Виктор Христев, свещ. Георги Маргаритов, свещеници от духовната околия и митрополитският дякон Ангел Ангелов.
Литургичните песнопения изпълни смесеният хор с диригент г-жа Дорис Хофман.
Преди началото на св. Литургия Преосвещеният епископ Арсений пострига за четци братята Йоан и Стилиян Величкови.
Десетки богомолци, изпълнили средновековната света обител на гр. Кърджали, с едно сърце и едни уста изповядаха „Символа на вярата” и казаха Господнята молитва „Отче наш”. Мнозина от тях пристъпиха към Светите Тайни Христови.
Епископ Арсений преподаде архипастирския благослов на Високопреосвещения митрополит Николай и се обърна към боголюбивите християни със слово за свети Йоан Кръстител.
По-късно епископ Арсений освети новия параклис "Св. Николай Мирликийски Чудотворец" в кърджалийското село Енчец.
Духовният празник завърши с многолетствие.

Снимки

Пловдивският митрополит Николай присъства на фолклорния спектакъл "Танците на българина"

Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай присъства на юбилейния концерт „Танците на българина“, посветен на 100-годишнината от рождението на видния български хореограф проф. Кирил Дженев, основател на ансамбъл „Тракия“.

Владиката бе поканен лично от директора на ансамбъл „Тракия“ проф. Даниела Дженева, дъщеря на покойния професор Дженев.

Архипастирят на Пловдивска епархия бе придружен от викарния епископ Арсений и архимандрит Максим. Концертът се състоя на Античния театър в гр. Пловдив на 14 юни. В грандиозния фолклорен спектакъл участваха емблематичните ансамбли „Тракия“, „Пирин“, „Странджа“ и „Сивек“, както и ученици от Националното училище за танцово изкуство в гр. София.

В края на концерта митрополит Николай се обърна с архипастирско слово към всички певци, танцьори, музиканти и ръководители на ансамблите, в което им благодари за професионалните изпълнения и труд, с които поддържат родния фолклор и традиции като дейци на българската култура и дух, и съвременни възрожденци на България.

Снимки