Предстоящо богослужение

- викарий на митрополита,

ще възглави от 9:00 часа

Архиерейска света Литургия

в храм „Свв. Константин и Елена", Старинен Пловдив.

Успение на свети Йоан Рилски Чудотворец в Пловдив

На 18 август Св. Църква чества Успението на свети Йоан Рилски Чудотворец. С благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивски митрополит Николай, Знеполският епископ Арсений - викарий на митрополита, възглави архиерейска света Литургия в храм „Св. Йоан Рилски“ в Пловдив.

С архиерея съслужиха: архимандрит Максим, свещеноиконом Деян Стоенчев – духовен надзорник при Пловдивска митрополия, свещеноиконом Петър Хубенов – епархийски съветник, ставрофорен свещеноиконом Роман Арнаучков, свещеноиконом Кристиян Садаков – председател на храма, храмовото духовенство и митрополитският протодякон Илиян Александров.

Литургичните песнопения изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.
Сред присъстващите богомолци бе и кметът на район „Северен“ г-н Стоян Алексиев.
В края на св. Литургия епископ Арсений се обърна към вярващите със слово за живота и чудесата на Св. Йоан Рилски Чудотворец.

„Духовният светилник на българския народ призовава всички нас – своите духовни чада, своите следовници, да пазим светата православна вяра незасегната от всякакво зломислие, да не се откланяме от правия път и да не се увличаме от чужди и различни учения, като държим на преданията“, каза Негово Преосвещенство.

Епископът преподаде архипастирския благослов на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай.

Снимки

Успение Богородично в Пловдив

На 15 август, когато светата Православна Църква празнува Успението на Пресвета Богородица, по покана на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай, Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний възглави празничните богослужения - празничната вечерня с опелото на св. Богородица в навечерието на празника и архиерейската света Литургия в катедралния храм „Успение Богородично” в гр. Пловдив.

Преди началото на светата Литургия митрополит Антоний пострига за четец ученика от Пловдивската семинария Иван Халачев.

Христолюбиви граждани изпълниха храма, за да отдадат почит и да се помолят на Божията Майка, да измолят за себе си и за близките си Нейната помощ и закрила.

Всички заедно, с едно сърце и едни уста изповядаха Символа на вярата и Господнята молитва "Отче наш". Много от присъстващите, които са се готвили подобаващо, пристъпиха към Светите Христови Тайни.

На богослужението присъстваха кметът на Пловдив г-н Здравко Димитров, народният представител г-н Радомир Чолаков, председателят на Пловдивския Граждански клуб г-н Рашко Радомиров, държавни и общински служители.

По време на причастния Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай се обърна с архипастирско слово, в което говори за Успението на Пресветата Богородица.

Духовното тържество завърши с многолетствие, провъзгласено от протодякон Илиян Александров.

Снимки от Архиерейска вечерня с Опело на Пресвета Богородица
Снимки от Архиерейска света Литургия