На 21 ноември, когато Светата Църква празнува великото Въведение Богородично – въвеждането в храма на 3-годишната Пречиста Богоотроковица, Преблагословената Дева Мария Богородица, Калоферският манастир "Св. Въведение Богородично" посрещна тържествено своя храмов празник.
С благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай Преосвещеният Знеполски епископ Арсений, първи викарий на митрополита, възглави архиерейска св. Литургия във велелепния храм в манастира. В съслужение с него бяха ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев, протосингел при Пловдивска митрополия, свещеноиконом Деян Стоенчев – духовен надзорник при митрополията, ефимерият на манастира протойерей Минчо Минков, свещеник Димитрий Новаков, митрополитският протодякон Илиян Александров и митрополитският дякон Ангел Ангелов. Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.
Много благочестиви християни изпълниха дворите на манастира, за да почетат големия празник, да се помолят на Бога и да се поклонят с души и сърца на Пресвета Богородица и двете чудотворни икони с Нейния образ. Те съучастваха с молитви и истинска духовна радост в благодатта на светата Литургия. На богослужението присъстваха и сестрите от светата обител и кметът на Калофер г-н Румен Стоянов. По време на Причастния канон Преосвещеният епископ Арсений се обърна към верния Божи народ с вдъхновено слово, в което сподели своята тревога от бездуховността на нашето съвремие и огромното значение на храма в човешкия живот.
„В Божиите храмове душите на вярващите се възпитават. Храмът Божий е училище за благочестие, Небето на земята, където вярващите души се учат на истините на вярата и на правилата на благочестието. Затова трябва да отделим голямо внимание на посещението в храма и в частност - да се обръща внимание на възпитанието на нашите деца. В храма децата получават благодатни сили и подтик за извършване на добри дела. В наше време родителите преди всичко обръщат внимание на светското образование на децата си, като нехаят за тяхното духовно и нравствено възпитание. Не се грижат да научат децата си правилно да се молят на Бога и да разпознават добро и зло. Затова, макар и да излизат хора светски образовани, духовно те остават несъвършени и непълноценни. Много се говори, че съвременното младо поколение е порочно и покварено. Но защо младите хора са станали такива? Защото те не са посещавали храма и душите им не са се приобщавали към нищо светло и духовно. Те не познават християнското учение, не познават църковните правила и постановления и не ги изпълняват. Ако ги бяха водили от младенческа възраст в храма и ги бяха възпитавали в духа на християнската нравственост, то те не биха станали такива хора. И виновните за тази поквара и порочност на младото поколение са тези, които не са се грижили за тях, не са ги водили в храма, не са ги възпитавали в страх Божий. Това са преди всичко техните родители.”
„Душата на детето трябва да се научи да възприема - въпреки целия земен шум и цялата неизкоренима пошлост на всекидневния живот - свещените следи и тайнствените уроци на Всевишния. Възпитанието на децата се явява за родителите послушание към Бога” – каза още викарният епископ.
Десетки благочестиви християни, подготвили се старателно с пост, молитва и изповед, пристъпиха към Светите Тайни Христови. В края на богослужението епископ Арсений освети и благослови празнично коливо, което бе раздадено на присъстващите. Викарният епископ ги поздрави с празника и преподаде архипастирския благослов на правоправещия архиерей на епархията – Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай - до игумения Валентина, населниците на светата обител и до всички честни поклонници.
Духовното тържество завърши с многолетствие, провъзгласено от митрополитският протодякон Илиян Александров.
На 19 ноември, 9 Неделя след Неделя подир Въздвижение, с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай в храм „Св. Троица“ в пазарджишкото село Динката беше отслужена архиерейска света Литургия, възглавена от Константийския епископ Яков, втори викарий на митрополита и архиерейски наместник на Пазарджишка духовна околия. В съслужение с него бяха секретарят на околията прот. Боян Кочев, председателят на храма свещ. Димитър Милков и свещ. Ангел Тонов, председател на храм „Св. Богородица“ в с. Калугерово.
Съгласно решението на Светия Синод на БПЦ и с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай, Знеполският епископ Арсений, първи викарий на митрополита, отслужи панихида за загиналите участници в движението по пътищата на България. Последованието се състоя в митрополитския храм „Св. вмчца Марина” в Пловдив на 19 ноември – Световния ден за възпоминаване на жертвите от пътнотранспортни произшествия. С викарния епископ съслужиха ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев, протосингел при Пловдивска митрополия, свещеноиконом Деян Стоенчев – духовен надзорник при митрополията, храмовото духовенство, митрополитският протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов. Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев. 
„Ценността на живота няма аналог в цялата йерархия на човешките ценности – животът на всеки от нас и на цялото творение е плод на безпределната Божия любов, поради която Бог сътвори света и поради която проводи в Него Своя Син, за да ни изкупи и спаси от робството на греха, смъртта и тлението. Земният живот на човека се дава от Бога като благословение и подготовка за вечния живот и затова не може да бъде безразсъдно прекъсван от никого. Ето защо, в този ден – като си спомняме молитвено за всички жертви на тази необявена, но всекидневно водена война по нашите пътища, – призоваваме всички вас към разумно и отговорно отнасяне към безценния дар на живота, към мъдрост и благоразумие – така щото с Божията помощ и с нашите общи усилия тази война да се прекрати и да можем да живеем в мир със себе си и с нашите ближни, да се радваме на живота, възраствайки в истините и в добродетелите на християнската ни вяра и давайки пример на останалите за мъдро и благоразумно поведение и отношение към ценността на свише дарувания ни Божи дар.”
На 19 ноември, Девета Неделя след Неделя подир Въздвижение, с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай Преосвещеният Знеполски епископ Арсений, първи викарий на митрополита, възглави архирейска св. Литургия в храм „Успение Богородично” в асеновградския квартал „Горни Воден”. С викарния епископ съслужиха ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев, протосингел при Пловдивска митрополия, свещеноиконом Деян Стоенчев – духовен надзорник при митрополията, свещеноиконом Йордан Георгиев – архиерейски наместник на Асеновградска духовна околия, енорийският свещеник протойерей Живко Николов, митрополитският протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов. Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.
„Какво означава „да богатеем в Бога?” Богатството в Бога е когато ние изпълняваме Божиите заповеди, когато поставяме в центъра на нашия живот Бога, а не някой друг или нещо друго, било то работа, къщи, имане, бизнес. Когато поставим в центъра на нашия живот Бог, а не собственото си „Аз”, тогава ще богаетеем в Бога. Господ казва в Евангелието:
Пред чудотворната икона на Божията Майка „Златна ябълка” епископ Арсений отправи молитва към Всеподателя Бога за онези Негови рабини, които искат да се сдобият с рожба, да бъдат споходени от тази благодатна радост, да бъдат избавени от скръб и се развеселят в сърцата си. Викарният епископ се помоли на Пресвета Богородица за целия български народ, за Светия Синод на БПЦ, за Високопреосвещения Пловдивски митрополит Нииколай и за онези семейства, които се надяват на рожба.
Победителите в Четвъртия национален ученически конкурс за стихотворение, есе и рисунка, посветени на Въведение Богородично – 21 ноември, Ден на православната християнска младеж и семейство, бяха наградени на тържествена церемония в епархийския салон при храм „Св. Петка” в Пловдив на 18 ноември. Конкурсът се проведе с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай и бе организиран от Културно-просветния отдел на Пловдивска митрополия за четвърта поредна година. В него участваха участваха 323 Христолюбиви и изключително талантливи деца и младежи от всички краища на богохранимата Пловдивска епархия и на цяла България. Те се състезаваха според възрастта си в 6 възрастови групи. Прекрасните стихотворения, есета и рисунки затрудниха изключително много журито с председател Негово Преосвещенство Знеполския епископ Арсений, първи викарий на Пловдивския митрополит. В крайна сметка то отличи и награди 79 творби, присъждайки в някои категории по две и дори три първи места. 
„Мили деца, дръжте се о доброто, бъдете прилежни в знанията, бъдете послушни към своите родители и учители, за да бъдете тяхна утеха и гордост за нашето Отечество” – каза още епископ Арсений, който обяви в качеството си на председател на журито, че всички участници в конкурса са победители и са класирани на първо място, „защото няма как деца, положили толкова усилия и показали своя талант при създаването на есета, стихотворения и рисунки, да бъдат на второ или трето място”.