Откриване на учебната година в ОУ "Кочо Честеменски" в Пловдив

 На 15 септември Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай откри новата учебна година в пловдивското основно училище “Кочо Честеменски”, придружен от викарния епископ Арсений, архимандрит Максим и митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.

На откриването присъстваха също командирът на Съвместното командване на специалните операции ген.-майор Явор Матеев и кметът на район „Централен“ г-н Георги Стаменов.

Митрополит Николай дари на училището икона с образа на Светите братя Кирил и Методий, а от своя страна в израз на благодарност директорът на училището г-жа Златка Алдженаби връчи почетния плакет на ОУ "Кочо Честеменски" на митрополит Николай, който благослови и подкрепи училищното ръководство в организирането на изучаване на предмета религия - православие от 1-ви до 8-ми клас.

Учениците изпълниха своя празнична програма, с която поздравиха всички гости на тържеството – деца, учители и родители.
Духовното тържество завърши с многолетствие, провъзгласено от митрополитския протодякон Илиян Александров.

Снимки

Кръстовден на Кръстова гора

  В навечерието на празника Въздвижение на Светия Кръст Господен (Кръстовден), на 13 септември, под звуците на празничните манастирски камбани бяха посрещнати Високопреосвещените митрополити  - Пловдивският Николай и Русенският Наум, от множество  християни, дошли от всички краища на страната в манастира „Света Троица” - Кръстова гора.

Празничната вечерня по случай празника възглави епархийският архиерей митрополит Николай, който в края на богослужението произнесе боговдъхновено слово, в което каза, че тайната на християнството и неговата победа е в радостната вяра, че чрез Разпнатия Спасител възсия в света Божията любов. Откри се Царството, над което никой няма власт. Само трябва да приемем Христа, да Го приемем с цялото си сърце, с всичката си вяра и с всичката си надежда.

Малко преди полунощ по традиция в светата обител започна и Празничната утреня, в края на която Високопреосвещеният Русенски митрополит Наум извърши чина на въздвижението на Светия Кръст, както в древността Св. Макарий, патриарх Йерусалимски, е въздигнал Кръста на Спасителя и осенил всички краища на света в четирите посоки.

Митрополит Наум издигна св. Кръст, в който е вградена и частицата от Господния кръст, и заедно със съслужаващите архиереи се покланяха до земята, пеейки многократно “Господи помилуй”.

По покана на Пловдивския митрополит Николай, Архиерейската света Литургия в полунощ възглави Русенският митрополит Наум в съслужение с викарните епископи Знеполски  Арсений и Смолянски Висарион - игумен на манастира „Света Троица”- Кръстова гора, архимандрит Максим, ставрофорен свещеноиконом д-р Добромир Костов - ректор на ПДС и ПДА „Св.св. Кирил и Методий“, свещеноиконом Деян Стоенчев – духовен надзорник при Пловдивска митрополия, свещеноиконом Запрян Шиков – секретар на Смолянска духовна околия, свещеници от епархията и митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.

Празничните песнопения изпълни митрополитският хор „Св.ап.Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.

По време на тържественото богослужение хилядите свещи, които вярващите бяха запалили, осветяваха околността. Богомолците участваха с внимание и благоговение в светата богослужба. С едни уста и едно сърце всички заедно изповядаха „Символа на вярата” и казаха Господнята молитва „Отче наш”.

На празничните богослужения присъства и командирът на Съвместното командване на специалните операции ген.-майор Явор Матеев.

След края на св. Литургия Русенският митрополит Наум произнесе проповед, в която говори за спасителното значение на кръста в живота на човека.

Духовното тържество завърши с многолетствие, провъзгласено от митрополитския протодякон Илиян Александров.

Снимки

Освещаване на храм "Рождество Богородично" над с. Свежен

  На 8 септември, когато Светата църква празнува деня на Рождество Богородично, Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай извърши чина на обновление на храм и възглави първата Архиерейска света Литургия във възстановения манастирски храм „Рождество Богородично" над с. Свежен.

С Владиката съслужиха: Знеполският епископ Арсений - викарий на митрополита, архимандрит Максим, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев - протосингел при Пловдивска митрополия, свещеноиконом Деян Стоенчев - духовен надзорник при Пловдивска митрополия, свещеноиконом Марко Марков - архиерейски наместник на Карловска духовна околия, и митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.

Литургичните песнопения изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм“ с диригент протопсалт Георги Радев.

Боголюбивите жители на с. Свежен и на околните села присъстваха с радост и трепет на архиерейското богослужение във възобновения храм. Сред тях бяха кметът на Община Брезово г-н Христо Енков, кметът на с. Свежен г-жа Галина Христева, кметове на населени места, общински съветници и христолюбиви миряни.

В храма за първи път се чуха молитви и красиви песнопения, Символа на вярата и „Отче наш...”, което развълнува и просълзи мнозина от присъстващите християни.
В края на св. Литургия Високопреосвещеният митрополит Николай благодари на всички, които с труд и средства, с молитва, с морална и духовна подкрепа са спомогнали за възстановяването, и благослови добрата инициатива на местните жители в скоро време да бъде въздигната и манастирската сграда, която е била разрушена по време на Руско-турската освободителна война.

Владиката връчи благодарствени грамоти на основните спомоществуватели на храма – общинския кмет г-н Христо Енков, г-н Димитър Тосев, кмет на с. Войводиново, и г-н Иван Куков.

Духовното тържество завърши с многолетствие, провъзгласено от митрополитския протодякон Илиян Александров.

Снимки