Молебен канон към Пресвета Богородица в с. Каравелово

  На 22 ноември Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай отслужи Молебен канон към Пресвета Богородица в храм „Св. Архангел Михаил“ в едно от пострадалите от наводненията през септември села в Карловска духовна околия - Каравелово.  

Преди началото на богослужбата тържествено бе внесена в храма Чудотворната икона на Божията Майка – „Златна ябълка“, която бе посрещната с камбанен звън и благоговеен трепет от стеклите се боголюбиви християни.

В съслужение с Владиката бяха: Знеполският епископ Арсений – викарий на митрополита, архимандрит Максим, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев – протосингел при Пловдивска митрополия, свещеноиконом Деян Стоенчев – духовен надзорник при Пловдивска митрополия, свещеноиконом Марко Марков – архиерейски наместник на Карловска духовна околия, свещеници от околията, митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.

Пред чудотворния образ на Божията Майка - "Златна ябълка", песнопенията на Молебния канон бяха изпълнени антифонно от Високопреосвещения митрополит Николай, духовниците и митрополитският хор „Св. ап. Ерм“ с диригент протопсалт Георги Радев.

На богослужбата присъстваха: министърът на земеделието г-н Явор Гечев, зам.-министърът на земеделието г-н Валентин Чамбов, кметът на град Карлово г-н Емил Кабаиванов, кметът на град Сопот г-н Деян Дойнов, кметът на Каравелово г-жа Славка Червенкова, кметът на с. Богдан Христо Иванов, директорът на Държавно горско стопанство – Карлово инж. Златю Кличев, кметове на населени места, държавни и общински служители, жители на околните села.

В края на последованието Владиката се обърна към всички с утешително архипастирско слово, в което говори за сполетяло бедствие и за Божието допущение на изпитания в нашия живот.

Митрополит Николай обяви, че Пловдивска митрополия съвместно с Министерството на земеделието ще дарят на нуждаещите се семейства в пострадалите три села общо 1200 куб. м дърва за огрев, на семейство.  Светата митрополия закупува половината от нужното количество, а останалата половина подсигурява Министерството на земеделието и горите.

Архипастирят на Пловдивска епархия, който е председател и на болничното настоятелство "Св. мчци София, Вяра, Надежда и Любов" на групата лечебни заведения "Булфарма", обяви и дарението, което прави настоятелството за всеки пострадал - пакет с хранителни добавки и медицински консумативи.

Поклонението пред чудотворната икона на Света Богородица - "Златна ябълка", в храма продължи дълго след края на богослужбата.

В ранния следобед комисията, съставена с благословението на Пловдивския митрополит Николай, която ще следи и контролира доставянето на дървения материал по списъци, одобрени от Община Карлово, в състав ст. ик. Тодор Хаджиев - протосингел на Пловдивска митрополия, ик. Марко Марко - архиерейски наместник на Карловска духовна околия, прот. Георги Димитров и представител на населеното място - г-жа Славка Червенкова, кмет на с. Каравелово, и г-н Златко Клинчев, представител на Държавно горско стопанство - Карлово посетиха първите десет тежко пострадали семейства, останали без домове, за да им предоставят дървата за огрев.

Снимки

Въведение Богородично в Панагюрище

  На 21 ноември Светата църква възпява преславното Въведение в старозаветния храм на Богоизбраната Отроковица - Пресветата наша Владичица Богородица, станала одушевен Божий Кивот, земно Небе и пречист храм на Спасителя.

С решение на Св. Синод на Българската православна църква от 1929 г. празникът "Въведение Богородично" в България се чества и като Ден на християнското семейство и на православната християнска младеж.

По случай празника Високопреосвещеният Пловдивски митрополит Николай възглави архиерейска света Литургия в храм "Въведение Богородично" в град Панагюрище.  

В съслужение с владиката бяха: Знеполският епископ Арсений - викарий на митрополита, архимандрит Максим, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев - протосингел при Пловдивска митрополия, ставрофорен свещеноиконом д-р Добромир Костов – ректор на ПДАиС “Свв. Кирил и Методий”, свещеноиконом Деян Стоенчев - духовен надзорник при Пловдивска митрополия, ставрофорен свещеноиконом Йордан Георгиев - архиерейски наместник на Асеновградска духовна околия, ставрофорен свещеноиконом Любомир Траянов - архиерейски наместник на Пещерска духовна околия, свещеноиконом Атанас Манолов - архиерейски наместник на Панагюрска духовна околия, свещеници от околията, митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.  

Литургичните песнопения изпълни митрополитският хор "Св. ап. Ерм" с диригент протопсалт Георги Радев.

Чувствайки непрестанно майчината закрила на Света Богородица, жителите на Панагюрище, както и много деца и ученици, бързаха от ранно утро към храма, където да принесат на Божията Майка своите благодарствени и хвалебни молитви за всегдашното й застъпничество пред нейния Син.

Сред присъстващите бяха и кметът на град Панагюрище г-н Никола Белишки, областният управител на Пазарджишка област г-н Трендафил Величков, народните представители от 48-мо НС г-н Радомир Чолаков и г-н Стефан Мирев, общински съветници, общественици и гости.

В края на св. Литургия Владиката се обърна към всички с боговдъхновено слово за празника и значението на семейството като малка домашна църква. След което отличи с най-високата степен на свещенството - "ставрофорен свещеноиконом", архиерейския наместник на Панагюрската духовна околия отец Атанас Манолов". "Достоин!" - отекна силно и радостно в храма.

Празникът завърши с многолетствие, провъзгласено от митрополитския протодякон Илиян Александров.

Снимки

Заупокойна молитва за загиналите в ПТП в Пловдив

  На 20 ноември – 9 Неделя след Неделя подир Въздвижение, когато се отбелязва Световният ден за възпоменание на жертвите от пътнотранспортните произшествия, Високопреосвещеният Пловдивски митрополит Николай отслужи заупокойна молитва в памет на всички загинали участници в движението по пътищата на България.

В съслужение с владиката бяха: викарните епископи Арсений Знеполски и Висарион Смолянски, архимандрит Максим, свещеноиконом Деян Стоенчев – духовен надзорник при Пловдивска митрополия, свещ. Евгени Михайлов, митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.

Песнопенията изпълни смесеният хор при храм „Св. вмчца Марина” с диригент Росица Димова.

На панихидата присъстваха министърът на вътрешните работи г-н Иван Демерджиев, кметът на Пловдив г-н Здравко Димитров, зам.-кметът г-н Тодор Чонов, главният секретар на МВР главен комисар Петър Тодоров, началникът на КАТ-София комисар Радослав Начев, началникът на КАТ-Пловдив главен инспектор Йордан Милушев, служители на МВР и Пътна полиция.

Пловдивският митрополит Николай се обърна към всички с архипастирско послание, в което призова към разумно и отговорно отнасяне към безценния дар на живота, към мъдрост и благоразумие, тако щото с Божията помощ и с нашите общи усилия, тази война по пътищата да се прекрати и да можем да живеем в мир със себе си и с нашите ближни.

Снимки