Сретение Господне в Пловдив

       Сретение Господне е един от дванадесетте Господски и Богородични празници. Сретение от славянски език означава „среща“ и на него се възпоменава четиридесетия ден от раждането на Господ Иисус Христос и срещатата му с праведния Симеон и Анна пророчица в Йерусалимския храм. Оттук е останал и християнският обичай майката да носи детето си на 40-тия ден от рождението му в храма.
В този празничен ден по покана на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай, скъпи гости от Северномакедонската православна църква бяха Високопреосвещеният Дебърско-Кичевски митрополит Тимотей, който възглави Съборната архиерейска света Литургия в митрополитския храм „Св. вмчца Марина“ в Пловдив, и Високопреосвещеният Брегалнички митрополит Иларион.
Светата Литургия е първата съвместна богослужба на архиереи от Българската православна църква и Северно македонската православна църква, след вдигането на продължилата 55 години схизма над църквата на Северна Македония и възстановеното й  евхаристийно общение с поместните православни църкви.
В съслужение с гостите архиереи от северно македонската църква бяха и Високопреосвещените Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний, Старозагорският митрополит Киприян, Доростолският митрополит Яков,  Преосвещените Мелнишкият епископ Герасим – главен секретар на Светия Синод на БПЦ, Величкият епископ Сионий – игумен на Троянската и Бачковската света обител, Браницкият епископ Пахомий - ректор на СДС “Св. Йоан Рилски”, Знеполският епископ Арсений и Смолянският епископ Висарион – викарии на Пловдивския митрополит, архимандрит Максим, протойерей ставрофор Никола Христоски от Северномакедонската църква, ставрофорен свещеноиконом д-р Добромир Костов - ректор на ПДАиС „Свв. Кирил и Методий“, свещеноиконом Деян Стоенчев – духовен надзорник при Пловдивска митрополия, свещеници от града и епархията, протодякон Николче Гургиноски от Северномакедонската църква, митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.
В светата богослужба молитвено съучастваха архиерейските наместници, духовници и монашествуващи от Пловдивска епархия.
Литургичните песнопения изпълни велегласно и с благоговение митрополитският хор „Св. ап. Ерм“ с диригент протопсалт Георги Радев.
Преди началото на св. Литургия митрополит Николай пострига Николай Иванов от Пловдив за четец на Българската православна църква.
Вдъхновени като Симеон от същия Свети Дух, стотици верни християни изпълниха отрано храма и с духовниците, благодарейки и възхвалявайки Бога за срещата си с Него, присъствайки на това историческо събитие - съслужение на архиереи от двете православни църкви.
На богослужението присъстваха: кметът на Пловдив г-н Здравко Димитров, председателят на Общинския съвет г-н Александър Държиков, командирът на Съвместното командване на специалните операции ген.-майор Явор Матеев, архонт Георги Гергов.
В края на св. Литургия архипастирят на Пловдивска епархия митрополит Николай се обърна с боговдъхновено слово (словото публикуваме отделно), в което подчерта значимостта на тази свещена братска среща и каза:
„В продължение на 55 години Българската и Северномакедонската православни църкви трябваше да чакат благодатната среща в светата Евхаристия. Огромна духовна радост е за нас, че именно на този светъл празник - Сретение Господне, ние се срещнахме с нашите скъпи събратя: Високопреосвещените митрополити Дебърско-Кичевски Тимотей и Брегалнички Иларион. Имахме духовното щастие да отслужим заедно светата Божествена Литургия и да приемем заедно Драгоценната Кръв и Честното Тяло Христови.
За десетки и десетки години тази радост ни бе отнета по причини, които вече нямат значение. Българската православна църква заедно с другите поместни автокефални църкви със сълзи на очи се молеше на Господа да благослови чрез Своята Трета Ипостас - Светия Животворящ Дух, да просвети умовете и да изпълни с любов сърцата на всички, от които това зависеше, за да бъде затворена тази рана, заради която наши братя по вяра бяха лишени от общение с останалия православен свят.
Слава на Бога, раната днес е затворена. Днес разкъсаната дреха на Господа е отново цяла, а епархиите в нашата югозападна съседка и братска страна отново са свързани с всички поместни православни църкви, свързани с връзките на любовта, на единството и на евхаристийното общение“.
Митрополит Николай удостои Дебърско-Кичевския митрополит Тимотей с най-високото отличие на Пловдивска епархия - митрополитския орден „Св. ап. Ерм“ I степен, за църковни заслуги към Българската православна църква и за даряването на частица от светите мощи на Св. Климент Охридски Чудотворец на посветения на светеца храм в Пловдив. "Достоин!" - отекна силно и радостно в храма.
Архипастирят на Пловдивска епархия дари митрополит Тимотей и митрополит Иларион с енголпие и Кръст.
В отговор Дебърско-Кичевският митрополит Тимотей благодари и благопожела тази любов, която днес се изразява със Съборната архиерейска Литургия в този прекрасен храм, да трае от днес до века.
Духовното тържество завърши с многолетствие, провъзгласено от митрополитския протодякон Илиян Александров.
 

Неделя на Закхея в Пловдив

 На 29 януари – Неделя 15 след Неделя подир Въздвижение – на Закхея, с благословението на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай, Знеполският епископ Арсений – викарий на митрополита, възглави архиерейска света Литургия в митрополитския храм „Св. вмчца Марина“ в Пловдив.

В съслужение с епископа бяха: архимандрит Максим, свещеноиконом Деян Стоенчев – духовен надзорник при Пловдивска митрополия, свещ. Евгени Михайлов, протойерей Златко Делчев и свещ. Константин Делчев от Хасковска духовна околия, митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.

Песнопенията изпълни велегласно и с благоговение смесеният хор при храм „Св. вмчца Марина” с диригент Росица Димова.

По време на св. Литургия Преосвещеният епископ Арсений ръкоположи за дякон Кирил Делчев от Хасково – вторият син на протойерей Златко Делчев и брат на свещ. Константин Делчев. „Достоин!“ – прозвуча силно и радостно в храма.

Архиереят се обърна към новоръкоположения дякон с напътствено слово, в което му пожела достойно служение на Бога по примера на своя баща.

В края на богослужбата Знеполският епископ Арсений преподаде архипастирския поздрав и благослов на Високопреосвещения митрополит Николай.

Снимки

Тържествен ритуал по полагане на военна клетва от военнослужещи от 61-ва Стрямска бригада в Карлово

   На 27 януари с благословението на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай, Знеполският епископ Арсений – викарий на митрополита, присъства на тържествен ритуал по полагане на военна клетва от 22 военнослужещи от 61-ва Стрямска механизирана бригада на площад „Васил Левски“ в град Карлово.

Епископ Арсений отслужи молебен за новозаклелите се български воини. В съслужение с него бяха: архимандрит Максим, ставрофорен свещеноиконом Марко Марков – архиерейски наместник на Карловската духовна околия, митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.

На церемонията присъстваха: командирът на 61-ва Стрямска бригада бригаден генерал Маргарит Михайлов, кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, председателят на Общинския съвет в Карлово г-н Доньо Тодоров, кметът на Община Сопот г-н Деян Дойнов, началникът на Военното окръжие в Пловдив полк. Стефан Паскалев, офицери от елитното войсково подразделение, общественици и роднини на новопостъпилите военни. 

Знеполският епископ Арсений произнесе слово, в което се обърна към бригаден генерал Маргарит Михайлов и към положилите клетва военнослужещи.

Той пожела на новопостъпилите христолюбиви воини да се вдъхновяват от примера на славните си предци от Българската армия и в сърцата им да грее същият родолюбив дух.

Викарният епископ преподаде на воините архипастирския и светителски поздрав и благослов на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай.

Снимки