Благодарствен молебен и панихида по случай Освобождението на България в Пловдив

  На 3 март Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай отслужи благодарствен молебен по случай 145 години от Освобождението на България от османско иго в катедралния храм „Успение Богородично“ в Старинен Пловдив.

С владиката съслужиха: Знеполският епископ Арсений – викарий на митрополита, архимандрит Максим, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев – протосингел при Пловдивска митрополия, ставрофорен свещеноиконом Добромир Костов - ректор на ПДСиА “Свв. Кирил и Методий”, свещеноиконом Деян Стоенчев - духовен надзорник при Пловдивска митрополия, ставрофорен свещеноиконом Георги Славчев – епархийски съветник, свещеници от града и митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.

Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.

Боголюбиви и родолюбиви миряни дойдоха на 3 март в катедралния храм с изпълнени с благодарност към Бога сърца, за да се помолят за душите на участвалите в Освободителната война и падналите в боевете герои.

Сред десетките официални гости бяха: кметът на Пловдив г-н Здравко Димитров, командирът на Съвместното командване на специалните операции генерал-майор Явор Матеев, областният управител г-н Ангел Стоев, председателят на Общинския съвет г-н Александър Държиков, народният представител от 48-мо Народно събрание г-н Радомир Чолаков, зам.-кметове, районни кметове, общински съветници, представители на държавността, политици и общественици.

В края на богослужението архипастирят на Пловдивска епархия се обърна към народа с боговдъхновено слово, в което каза:

„Благодарен е молитвеният спомен на православна България. Благодарен е към Бога и към всички герои на Освобождението. Всички, които отдадоха живота си за вярата и свободата на отечеството – български опълченци и всички други – руски, украински, финландски, румънски, грузински и прочие воини, които изпълниха най-великата Божия заповед: “Никой няма по-голяма любов от тая, казва Господ Иисус Христос, да положи душата си за ближния“. Тая Христова заповед те осъществиха на дело. Вечен и блажен да бъде молитвеният спомен за героите на свободата“.

Многолетствие провъзгласи митрополитският протодякон Илиян Александров.

Високопреосвещеният митрополит Николай взе участие в тържествата по случай Националния празник на България и на Хълма на освободителите. От името на Пловдивска митрополия бяха поднесени венци на паметника, издигнат в чест на Царя Освободител и героите, загинали за свободата на отечеството ни.

По-късно през деня Владиката отслужи панихида на Централните гробища в Пловдив, където са погребани много от воините, загинали в Руско-турската освободителна война. Заупокойното последование се състоя пред Паметника на опълченците в присъствието на официални лица и представителна почетна рота от Пловдивския гарнизон.

След края на панихидата пред монумента на героите бяха поднесени венци и цветя.

Снимки

Велико повечерие с Първата част от канона на св. Андрей Критски в Пловдив

  Светата Православна църква е установила в първите четири дни от Великия пост да бъде прочетен на части Великият покаен канон, съставен от свети Андрей Критски.

На 27 февруари Високопреосвещеният Пловдивски митрополит Николай възглави Великото повечерие и заедно със свещениците изпя известните великопостни химни  „С нас е Бог“ и „Господи на силите“, редувайки се с митрополитския хор  „Св. Ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.

След славословната молитва митрополит Николай прочете  първата част от Покайния канон на св. Андрей Критски, а смесеният хор с диригент Росица Димова изпя ирмосите и припевите на Великия покаен канон.

Всички присъстващи заедно отпяваха припева: „Помилуй ме, Боже, помилуй ме!" и с това съучастваха в така дълбокото по смисъл и трогателно по съдържание молитвено последование, съчинено от архиепископа на Критската църква св. Андрей.

Високопреосвещеният митрополит Николай се обърна към Божия народ с архипастирско слово, в което каза:

„Именно в духовното пробуждане е смисълът на Великия пост. Той е средство за да се избавим от житейските теготи, от душевната вкаменелост и затлъстялост, от поробеността на душата от страстите. Сам Христос говори в Евангелието за злото в нас - че то не може да бъде изгонено иначе, освен с молитва и пост. И това е дълбокото виждане на природата на човека за неговото психофизическо единство на зависимостта на тялото от душата и на душата от тялото“.

Владиката изтъкна, че ако усилията, които ние полагаме по време на Великия пост, поддържаме с нашата молитва, с искрено изповядване на греховете си, с причащаване със Светите Христови Тайни и с добротворство, тогава ще несъмнено ще възхождаме по стъпалата, които водят нагоре, и благопожела Господ да ни помага в тази духовна бран.

Снимки

Неделя Сиропустна в Пловдив

  Денят на прошката преди началото на Великия пост е винаги трогателен, впечатляващ и неповторим по своему за членовете на Едната свята, съборна и апостолска Църква. Това е денят, в който искаме прошка от своите близки роднини, приятели и колеги, от онези, които са ни обидили и огорчили. Денят, в който най-вече търсим в себе си сили да простим на тези, които са ни наранили.

На 26 февруари - Неделя Сиропустна, митрополитският храм „Света вмчца Марина” в Пловдив се изпълни с духовници и миряни, дошли да участват в последованието на специалната вечерня, която съдържа велик прокимен и проникновената молитва на св. Ефрем Сириец, придружена от земни поклони.

Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай отслужи полагащата се особена по своя ред вечерня, която се изпълнява през всички неделни вечери на Великия пост.

В съслужение с владиката бяха: Викарните епископи Арсений Знеполски и Висарион Смолянски, архимандрит Максим, свещеноиконом Деян Стоенчев – духовен надзорник при Пловдивска митрополия, ставрофорен свещеноиконом Георги Славчев – епархийски съветник, ставрофорен свещеноиконом Роман Арнаучков, свещеноиконом Виктор Христев, свещеноиконом Еленко Йосифов, митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.

За умилителното покайно настроение на множеството вярващи, изпълнили до краен предел храма, допринесе митрополитският хор „Св.ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.

Много християни в този ден се събраха да попросят Божията закрила и помощ и да подготвят душите си за предстоящия подвиг на Великия пост. Всички те с едно сърце молиха Бога да благослови спасителните дни на поста да преминат благодатно и душеспасително.

На богослужбата присъстваха: кметът на Пловдив г-н Здравко Димитров, народният представител от 48-то Народно събрание г-н Радомир Чолаков, г-н Вакрил Запрянов – ктитор на храмове, представители на местната и държавната власт, общественици.  

По време на изпяването на първата самогласна стиховна стихира цветното храмово и свещеническо облачение бе подменено с черно. Така Църквата и чрез нашите сетива ни напомня за настъпилия велик пост, време за покаяние.

В края на вечернята архиереят се обърна към преизпълнилите храма духовници и миряни, и пръв поиска прошка от всички:

„Само смирението може да отвори очите ни, за да прозрем истинските духовни стойности и да осъзнаем, че логиката на нашия живот без смирение и духовна борба всъщност е порочна и погрешна в основата си. Ако ние не се научим истински да прощаваме, ние не можем да обърнем острието на духовния меч срещу най-коварния си неприятел – срещу гордостта, която се гнезди в собствените ни сърца“.

След словото всички в храма пристъпиха един към друг, за да се опростят.

Снимки