Молебен по повод 140 години от Освобождението на гр. Пловдив

 

 

 

Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай ще отслужи благодарствен молебен в митрополитския храм „Св. Марина” в гр. Пловдив на 16 януари 2018 г. от 10:30 часа, по повод 140 години от Освобождението на гр. Пловдив от османско робство.

 

 

Архиерейска света Литургия и молебен по повод 140-ата годишнина от Освобождението на град Пазарджик

 

    dsc00025 Със света Литургия започнаха честванията по повод 140-та годишнина от освобождението на град Пазарджик. Тя беше отслужена с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай от неговия викарий Константийския епископ Яков. С владиката съслужиха секретарят на архиерейско наместничество в Пазарджик прот. Боян Кочев, прот. Петко Еленкин, председател на храм „Св. Георги“ в града и служащите в катедралния храм свещ. Максим Ничев и свещ. Спас Дичев.

Храмът се изпълни с родолюбиви пазарджиклии, които се събраха да благодарят на Бога и Неговата Майка Пресвета Богородица за всегдашната им закрила на града. Сред тях бяха народни представители, заместник-областните управители г-н Йордан Кожухаров и г-н Петър Белчев, заместник-кметът на Пазарджик Петър Петров, представители на посолството на Руската федерация в България, директорът на Руския културно-информационен център Павел Журавльов, представители на патриотични и военни организации.

  В края на богослужението епископ Яков прочете кратка история на събитията, случили се в първите дни на 1878 година и припомни как камбанният звън на катедралата е огласил последните минути от османското иго. Той честити на жителите и гостите на града важното събитие и призова никога да не забравяме подвига на нашите предци.

  С радостни сърца всички заедно изпяха възгласеното многолетствие.

  След службата бе отслужен и благодарствен молебен. С едно сърце присъстващите благодариха на Всеподателя Бога за великите Му благодеяния към православния български народ.  От храма с литийно шествие всички се отправиха към паметника на ген. Николай Брок - командващ руските военни части, освободили тогавашния Татар-Пазарджик. Пред мемориала след кратка историческа беседа и музикална програма официалните лица и граждани поднесоха венци и цветя.dsc00142

  Цветя бяха поднесени и на паметника на Ованес Съваджиян - спасителят на Пазарджик. През януари 1878-ма Ованес Съваджиян е военизиран телеграфист на гарата в Татар-Пазарджик. При своето изтегляне от града командващият на османските войски Сюлейман паша иска разрешение от султана и Портата в Цариград над населението да бъде устроено клане и да опожари града. Турското правителство дава положителен отговор, но телеграфистът Съваджиян променя текста на телеграмата и я предава дешифрирана в точно обратния смисъл в ръцете на пашата, който не разбира морзовата азбука. Така градът е спасен. След освобождението на Татар-Пазарджик Ованес Съваджъян става временен кмет на града, а по-късно е началник на гарата и почетен жител.

  Цветя бяха поднесени и на ръководилия на сраженията ген. Йосиф Гурко, в чиито редици са били и българските опълченци.

  Пред Братската могила в гробищния парк на града се състоя поклонение пред паметта на загиналите за Освобождението на България. Епископ Яков отслужи заупокойна молитва за душите на падналите за освобождението на България воини.

Архиерейска света литургия в гр. Септември

 

    img 2533 На 7 януари, Неделя след  Богоявление, когато  Църквата прославя св. Йоан Кръстител, храм "Св. свщмчк Харалампий" в Септември се изпълни със сугуба духовна радост. С благословението на Негово Вископреосвещенство Пловдивския митрополит Николай Негово Преосвещенство Константийският епископ Яков, викарий на Пловдивския митрополит и архиерейски наместник на Пазарджишка духовна околия, възглави светата Литургия в съслужение с енорийските свещеници прот. Йордан Василев и свещ. Николай Генев.

  Храмът се изпълни до краен предел от боголюбивите миряни, събрали се да почетат  св. Йоан, Предтеча и Кръстител Господен. На богослужението присъства и кметът на община Септември г-н Марин Рачев. 

  В проповед  в края на светата Литургия епископ Яков призова да обичаме Бога и да следваме думите на св. Йоан Кръстител, като принесем достойни плодове на покаяние, да не бъдем горделиви, да вършим на другите това, което искаме да получаваме. Изпълнявайки своя синовен дълг, владиката преподаде архипастирския благослов на  Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай на жителите на град Септември.