На 5 септември в град Съединение тържествено бе отбелязана 139-та годишнина от Съединението на Княжество България и Източна Румелия. Именно там на 5 септември 1885 г. е било провъзгласено за първи път Съединението на България, разкъсана злощастно на пет части от Берлинския конгрес през 1878 г., само месеци след Освобождението ни от турско робство.
В навечерието на празника с благословението на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай, епархийският духовен надзорник архимандрит Максим отслужи молебен в храм „Св. Атанасий” в град Съединение.
С архимандрита съслужиха: свещеник Наско Атанасов – председател на храма, протоиерей Кирил Тошев, свещеник Милан Георгиев и митрополитският протодякон Илиян Александров.
Песнопенията изпълни митрополитският хор "Св. ап. Ерм" с диригент протопсалт Георги Радев.
На празничния молебен присъстваха кметът на Община Съединение г-н Георги Руменов, зам-командирът на 61-ва Стрямска механизирана бригада полк. Димо Гюдженов, зам.-областният управител на Пловдивска област г-н Атанас Ташков, председателят на Общинския съвет на Съединение г-жа Станка Стоицова-Чушкова, общински съветници, кметове на села, представители на държавността и христолюбивото войнство, общественици и миряни.
В края на молебното пение архимандрит Максим произнесе слово, в което изтъкна подвига на предците ни, които обединени от вяра и любов към отечеството са извършили Съединението, и преподаде на всички архипастирския поздрав и благослов на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай.
Духовното тържество завърши с многолетствие, провъзгласено от протодякон Илиян Александров.
След края на молебена архимандрит Максим отслужи панихида в памет на жителите на Голямо Конаре – старото име на гр. Съединение, взели участие в едно от най-значимите събития в българската история.
По-късно всички се отправиха в литийно шествие, начело на което бе знамето на Голямоконарската чета, до централния площад на града, където се състоя възстановка на историческите събития от 1885 година.
Бяха поднесени венци в памет на българските патриоти и герои, допринесли за обединението на двете разкъсани части на Родината ни – Княжество България и Източна Румелия. Архимандрит Максим бе сред почетните гости на тържествената церемония.