Пасха – Възкресение Христово в Пазарджик

Христос Воскресе!

С този радостен възглас Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай възвести славното Възкресение Христово, Празникът на празниците.

„Воистину Воскресе!”- възкликна с безмерна радост Божият народ, събрал се пред катедралния храм “Успение Богородично“ в Пазарджик.

В нощта на Великден Високопреосвещеният митрополит Николай поздрави всички боголюбиви християни и възглави Пасхалното богослужение в катедралния храм „Успение Богородично“.

В съслужение с Владиката бяха: архимандрит Максим, свещеноиконом Деян Стоенчев - духовен надзорник при Пловдивска митрополия, свещеноиконом Боян Кочев – архиерейски наместник на Пазарджишка духовна околия, свещеноиконом Василий Кашоров, свещеници от околията и митрополитският протодякон Илиян Александров.

Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм“ с диригент протопсалт Георги Радев и протопсалт Марин Йорданов.

Официални гости на Пасхалното богослужение бяха: кметът на Пазарджик г-н Петър Куленски, областният управител на Пазарджишка област г-жа Валентина Кайтазова, командирът на Съвместното командване на специалните операции ген.-майор Явор Матеев, народният представител от 49-то Народно събрание г-н Радомир Чолаков, директорът на Главна дирекция „Национална полиция“ гл. комисар Атанас Илков, председателят на Общинския съвет г-н Найден Шопов, бившият кмет на Пловдив г-н Здравко Димитров, държавни и общински служители, общественици

Малко преди полунощ митрополит Николай изнесе от светия Олтар и прикани всички богомолци да запалят свещите си и да вземат от Благодатния огън, който се поддържа целогодишно в катедралния храм.

На специално приготвена сцена, издигната в двора на храма, Владиката прочете евангелското четиво, възвестяващо Възкресение Христово, и бе дадено началото на пасхалното богослужение.

Архипастирят на Пловдивска епархия възгласи радостната вест за Христовото Възкресение с трикратно: ”Христос Воскресе!”.

Многобройният народ му отговори с пасхалния поздрав: „Воистину Воскресе!“

Небето се озари от празничната заря, ознаменувала Възкресението.

След приключване на Пасхалната Утреня с възгласа „Благословено Царство...” след полунощ започна Пасхалната архиерейска Литургия. По време на която много вярващи пристъпиха към светите тайни, съучаствайки в радостта на Възкресението.

Снимки