Пасха – Възкресение Христово в Пловдив

Христос Воскресе!

Тези радостни, велики, тайнствени, победни, тържествуващи, щастливи думи чуха хиляди хора пред катедралния храм „Успение Богородично” в Пловдив в нощта на 4 срещу 5 май.

В този Велик ден на радост и надежда с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай Пасхалната света Литургия в катедралния храм "Успение Богородично" в Пловдив бе възглавена от Знеполския епископ Арсений – викарий на митрополита, който възвести славното Възкресение Христово, Празникът на празниците.

„Воистину Воскресе!”- отговори с безмерна радост Божият народ.

Светлините в храма бяха загасени и при пеенето на ”Приидите, приимите свет...” епископ Арсений прикани всички богомолци да запалят свещите си и да вземат от Благодатния огън, донесен от Йерусалим преди година.

На специално приготвена сцена, издигната в двора на храма, епископът прочете Евангелското четиво, което Църквата е отредила да се чете в навечерието на Възкресение, и бе дадено началото на Пасхалната утреня.

С трикратното „Христос Вооскресе!” Преосвещеният епископ Арсений Николай поздрави всички боголюбиви християни, след което възглави Пасхалното богослужение в катедралния храм „Успение Богородично” в град Пловдив.

В съслужение с архиерея бяха: ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев - протосингел при Пловдивска митрополия и председател на храма, и храмовото духовенство. Празничните песнопения изпълниха псалти от митрополитския хор „Св. ап. Ерм“.

Официални гости на Пасхалното богослужение бяха кметът на Пловдив г-н Костадин Димитров и областният управител на Пловдивска област инж. д-р Илия Зюмбилев.

Светата Литургия беше изпълнена с особената Пасхална радост и умиление, които неизменно съпътстват този най-велик ден в годината. Всички, които се бяха подготвили с многодневен пост и покаяние, пристъпиха към светите Тайни и се приобщиха със светите Тяло и Кръв Христови.

Снимки