Малко повечерие с Богородичен канон и акатист – ІI статия в Пазарджик

На 29 март Високопреосвещеният Пловдивски митрополит Николай отслужи Малко повечерие с канон към Пресвета Богородица с втората част от Богородичния акатист в катедралния храм „Успение Богородично“ в град Пазарджик.
Преди началото на богослужбата в храма тържествено бе внесена Чудотворната икона на Божията Майка – „Златна ябълка“, която бе посрещната с камбанен звън и благоговеен трепет от стеклите се боголюбиви християни.

В съслужение с Владиката бяха: Викарните епископи Арсений Знеполски и Висарион Смолянски, архимандрит Максим, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев - протосингел при Пловдивска митрополия, свещеноиконом Деян Стоенчев - духовен надзорник, свещеноиконом Боян Кочев – архиерейски наместник на Пазарджишка духовна околия, свещеници от града и околията, и митрополитският протодякон Илиян Александров.

Пред Чудотворния образ на Божията Майка красивите песнопения на Богородичния канон, бяха изпълнени антифонно от Високопреосвещения митрополит Николай с духовниците и митрополитския хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев и протопсалт Марин Йорданов.

Сред присъстващите бяха: кметът на Пазарджик г-н Петър Куленски, областният управител на Пазарджишка област г-жа Валентина Кайтазова, председателят на Общинския съвет г-н Найден Шопов, народният представител г-н Стефан Мирев, началникът на Военното окръжие в гр. Пазарджик подп. Петър Петров, кметът на Община Септември г-жа Васка Рачева, бившият областен управител г-н Трендафил Величков, държавни и общински служители, общественици.

След края на богослужението митрополит Николай се обърна с вдъхновено слово за значението на Акатиста на Пресветата Божия Майка, възпяващ трикратното чудодейно избавление на Константинопол от чужди нашествия с помощта на нашата небесна застъпница и за майчиното Й ходатайство пред Своя Син и наш Бог Иисус Христос.

Поклонението пред чудотворната икона на Света Богородица "Златна ябълка" в храма продължи до късно вечерта в храма.

Снимки