Обновление и архиерейска св. Литургия в храм "Успение Богородично" в Батак на Сретение Господне

На 2 февруари, когато светата Църква отбелязва празника Сретение Господне, Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай извърши чин на обновление след ремонта на храма и възглави архиерейска света Литургия в храм "Успение Богородично" в град Батак, Пещерска духовна околия.

В съслужение с Владиката бяха: Смолянският епископ Висарион - втори викарий на митрополита, архимандрит Максим, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев - протосингел при Пловдивска митрополия, свещеноиконом Деян Стоенчев – духовен надзорник, свещеноиконом Любомир Траянов – архиерейски наместник на Пещерска духовна околия, протойерей Димитър Семерджиев – председател на храма, свещеници от Пловдивска епархия и митрополитският протодякон Илиян Александров.

Литургичните песнопения изпълни митрополитският хор „Св. апостол Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.

В храма тържествено бе внесена Чудотворната икона на Божията Майка – „Златна ябълка“, която бе посрещната с камбанен звън и благоговеен трепет от стеклите се боголюбиви християни.

Преди началото на св. Литургия митрополит Николай пострига Ангел Балабанов, Мариян Станков и Димитър Станков от Батак за четци на Българската православна църква.

Десетки верни християни дойдоха от ранни зори в храма, за да се поклонят на иконата с чудотворния образ на Божията Майка. Те молитстваха заедно с духовниците в тайнството на светата Литургия, благодарейки и възхвалявайки Бога за срещата си с Него.

На богослужението присъстваха кметът на Община Батак г-н Георги Харизанов, председателят на Общинския съвет г-н Димитър Балабанов, бившият кмет г-н Петър Паунов, държавни и общински служители, общественици.

Владиката се обърна към всички с боговдъхновено слово, в което разказа за срещата на дивния Божи угодник св. Симеон с Богомладенеца.

В края на богослужбата митрополит Николай отличи с офикия „свещеноиконом” енорийския свещеник Димитър Семерджиев. „Достоин!“ – отекна силно и радостно в храма.

След това всички присъстващи заедно се отправиха на тържествена лития до старинния храм „Св. вмчца Неделя“, където се поклониха пред мощите на българските свети мъченици от многострадалния Батак, отдали живота си за Христовата вяра след ужасяващи, нечовешки страдания и изтезания.

Духовното тържество завърши с многолетствие, провъзгласено от митрополитския протодякон Илиян Александров.

Снимки