Възнесение Господне (Спасовден) в Пловдив

Четиридесет дни след Възкресение Христово светата Православна Църква чества големия Господски празник Възнесение Господне.

На 24 май в навечерието на празника с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай, Знеполският епископ Арсений - викарий на митрополита, възглави Празничната архиерейска вечерня с петохлебие в храм „Св. Възнесение Господне“ в Пловдив.
На следващата сутрин Високопреосвещеният митрополит Николай възглави архиерейската св. Литургия в едноименния храм.

С владиката съслужиха: Величкият епископ Сионий – игумен на Троянската и Бачковската свети обители, Знеполският епископ Арсений, архимандрит Максим, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев – протосингел при Пловдивска митрополия, ставрофорен свещеноиконом Георги Славчев и свещеноиконом Петър Хубенов – членове на Епархийския съвет, свещеноиконом Деян Стоенчев - духовен надзорник, председателят на храма ставрофорен свещеноиконом Василий Кашоров, свещеници от града, митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.

Литургичните песнопения изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм“ с диригент протопсалт Георги Радев.

По време на светата Литургия, веднага след Великия вход архипастирят на Пловдивска епархия ръкоположи за свещеник дякон Иван Найденов. „Достоин!“ – прозвуча силно и радостно в храма. В архипастирското си наставление към новоръкоположения свещеник Владиката изтъкна висотата и отговорността на свещеническото служение.

Домът Божий беше изпълнен с боголюбиви християни. Сред присъстващите на богослужението бяха кметът на Пловдив г-н Здравко Димитров, командирът на Съвместното командване на силите за специалните операции генерал-майор Явор Матеев, директорът на Народната библиотека „Иван Вазов“ г-н Димитър Минев, общински и държавни служители, общественици.

Всички с една уста и сърце казаха Господнята молитва "Отче наш". Някои от присъстващите пристъпиха към св. Причастие.

В края на св. Литургия Високопреосвещеният митрополит Николай се обърна към народа с архипастирско слово за празника.

Духовното тържество завърши с многолетствие, провъзгласено от митрополитския протодякон Илиян Александров.

Снимки от Празнична вечерня с петохлебие

Снимки от Архиерейска света Литургия