Благодарствен молебен по случай празника на Съединението в Пловдив

На 6 септември Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай отслужи благодарствен молебен в катедралния храм „Успение Богородично” в Пловдив по случай 137-та годишнина от Съединението на Княжество България и Източна Румелия и официален празник на града.

В съслужение с владиката бяха викарните епископи Знеполски Арсений и Смолянски Висарион, архимандрит Максим, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев - протосингел при Пловдивска митрополия, ставрофорен свещеноиконом д-р Добромир Костов - ректор на ПДС и ПДА „Св.св. Кирил и Методий“, свещеноиконом Деян Стоенчев - духовен надзорник при Пловдивска митрополия, храмовото духовенство, свещеници от града, митрополитският протодякон Илиян Александров.

Песнопенията на молебното пение изпълни митрополитският хор „Св. Ап. Ерм“ с диригент протопсалт Георги Радев.

На молебена присъстваха: министърът на вътрешните работи г-н Иван Демерджиев, кметът на Пловдив г-н Здравко Димитров, председателят на Общинския съвет г-н Александър Държиков, областният управител на Област Пловдив г-н Ангел Стоев, командирът на Съвместното командване на специалните операции ген.-майор Явор Матеев, заместник-кметове на Пловдив, районни кметове, множество общински съветници, общественици и миряни.

Високопреосвещеният митрополит Николай се обърна с архипастирско слово (словото публикуваме отделно) към присъстващите.

Духовният празник завърши с многолетствие, провъзгласено от митрополитския протодякон Илиян Александров.

След което Владиката отслужи панихида в памет на положилите душите си за вярата, освобождението, съединението и независимостта на Отечеството пред паметника един от най-значимите държавници в новата българска история - Гаврил Кръстевич.

Откритият преди година паметник на Гаврил Кръстевич е изваян от скулптора Борис Борисов със средства на Пловдивската митрополия. Преди това Общинският съвет по предложение на Негово Високопреосвещенство митрополит Николай и на Гражданския клуб „Пловдив“ с председател г-н Рашко Радомиров и удостои посмъртно Гаврил Кръстевич със званието „Почетен гражданин на Пловдив“.

Снимки