Празник на светите 38 Пловдивски мъченици

На 20 август светата Православна Църква почита паметта на светите 38 мъченици Пловдивски и пострадалите с тях свети мъченици Севериан, Мемнон и Дионисий Станимашки.

С благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай, Знеполският епископ Арсений - викарий на митрополита, възглави архиерейска света Литургия на лобното място на мъчениците в храм „Свв. Константин и Елена“ в старинния Пловдив.

В съслужение с архиерея бяха: архимандрит Максим, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев - протосингел при Пловдивска митрополия, свещеноиконом Деян Стоенчев - духовен надзорник при Пловдивска митрополия, свещеноиконом Петър Хубенов - епархийски съветник и председател на храма, и митрополитският протодякон Илиян Александров.

Духовният празник бе украсен с песнопенията на митрополитския хор „Св. ап. Ерм”.

Мястото на мъченическата кончина на светите 38 Пловдивски мъченици е известно: подземията при Източната градска порта Хисар капия, под храма „Свв. Константин и Елена”.

Първият храм на лобното място на светите мъченици бил издигнат тук непосредствено след Миланския едикт, издаден от светия цар Константин през 313 г., който дава право на християнството да бъде изповядано свободно и без страх от преследване. По-късно храмът е бил разрушен и на него място се изгражда сегашния храм посветен на свв. Константин и Елена.

Негово Преосвещенство произнесе проповед за подвига на вярата и изповедничеството на светите мъченици, пострадали за Христа в 304 г., като преподаде архипастирския благослов на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай.

Снимки