Второ Възкресение в Пловдив

Пасхалната вечерня  започна с празничен камбанен звън, с който Божият народ посрещна Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай в митрополитския храм "Св. вмчца Марина" в Пловдив.

В деня на Христовото Възкресение епархийският архиерей възглави възкресното богослужение на Второ Възкресение.

В тържественото богослужение участие взеха: Преосвещените епископи Велички Сионий - игумен на Троянската и Бачковската света обител, Знеполски Арсений и Смоленски Висарион - викарни епископи на митрополита, архимандрит Максим, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев - протосингел при Пловдивска митрополия, свещеноиконом Деян Стоенчев - духовен надзорник при Пловдивска митрополия, храмовото духовенство, свещеници от града и митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.

Празничните песнопения изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм“ с диригент протопсалт Георги Радев.

На богослужбата присъстваха: кметът на Пловдив г-н Здравко Димитров, командирът на Съвместното командване на специалните операции ген.-майор Явор Матеев и съпругата му полк. Невяна Митева, почетният консул на РФ г-н Георги Гергов и съпругата му, и общественици.

След изпяването на великия прокимен ”Кой Бог е Велик...” започна четенето на възкресното свето Eвангелие на различни езици. То прозвуча на български, гръцки, немски, френски, английски, църковнославянски и латински език.

Пасхалният поздрав „Христос Воскресе!” - „Воистина Воскресе!” се чуваше от малки и големи навсякъде и в усмихнатите лица на всички се четеше - в съгласие с псаломския стих, че именно „Този ден е Господ сътворил: да се възрадваме и развеселим в Него”.

Високопреосвещеният митрополит Николай се обърна към богомолния народ със слово за Възкресение и раздаде на всички богомолци по едно червено яйце. Кметът г-н  Здравко Димитров пък подари на всички миряни по един козунак.

Снимки