Възкресение Христово - Пасха в Пловдив

Христос Воскресе!

С този радостен възглас Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай възвести славното Възкресение Христово, Празникът на празниците.

„Воистину Воскресе!”- възкликна с безмерна радост Божият народ, събрал се пред катедралния храм “Успение Богородично“ в Стария Пловдив.

В нощта на Великден Високопреосвещеният митрополит Николай поздрави всички боголюбиви християни и възглави Пасхалното богослужение в катедралния храм „Успение Богородично“.

В съслужение с Владиката бяха: Знеполският епископ Арсений - викарий на Пловдивския митрополит, архимандрит Максим, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев - протосингел при Пловдивска митрополия, ставрофорен свещеноиконом д-р Добромир Костов - ректор на ПДСиА „Свв. Кирил и Методий“, свещеноиконом Деян Стоенчев - духовен надзорник, храмовото духовенство и митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.

Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм“ с диригент протопсалт Георги Радев.

Официални гости на Пасхалното богослужение бяха кметът на Пловдив г-н Здравко Димитров и ген.-майор Явор Матеев - командир на Съвместното командване на специалните операции.

Малко преди полунощ митрополит Николай изнесе от светия Олтар и прикани всички богомолци да запалят свещите си и да вземат от Благодатния огън, който миналата година бе донесен от Йерусалим и беше запазен в митрополитския храм „Св. вмчца Марина“ през цялата година.

На специално приготвена сцена, издигната в двора на храма, владиката прочете евангелското четиво, което Църквата е отредила да се чете в навечерието на Възкресение Христово, и бе дадено началото на пасхалната утреня.

След приключване на Пасхалната Утреня с възгласа „Благословено Царство...” започна Пасхалната света Литургия.

Снимки