Лазарова събота в Калугеровския манастир "Св. Николай"

В съботата на Шестата седмица от Великия пост Светата Църква спомня извършването на най-голямото чудо от Спасителя - възкресяването на четиридневно починалия Лазар шест дни преди празник Пасха.

В този празничен ден Високопреосвещеният Пловдивски митрополит Николай възглави архиерейската света Литургия в манастира "Св. Николай" край село Калугерово и извърши чина на обновлението на храма след основен ремонт.

В съслужение с владиката бяха: Викарните епископи Знеполски Арсений и Смолянски Висарион, архимандрит Максим,  йеромонах Варлаам, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев - протосингел на Пловдивска митрополия, свещеноиконом Деян Стоенчев - духовен надзорник при Пловдивска митрополия, свещеноиконом Атанас Манолов – архиерейски наместник на Панагюрска духовна околия, свещеноиконом Боян Кочев – архиерейски наместник на Пазарджишка духовна околия,  свещеноиконом Любомир Траянов – архиерейски наместник на Пещерска духовна околия, свещеноиконом Марко Марков – архиерейски наместник на Карловска духовна околия, свещеници от епархията и митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.

Литургичните песнопения изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.

Много благочестиви християни присъстваха на духовното тържество, дошли в светата обител с вяра и любов да изповядат своята безценна Христова вяра, защото нашият Господ  е казал миг преди да възкреси мъртвия Лазар: „Аз съм възкресението и животът; който вярва в Мене, и да умре, ще оживее. И всеки, който живее и вярва в Мене, няма да умре вовеки” ( Йоан 11:25-26).

Мнозина пристъпиха към светото тайнство Причастие. С вдъхновено слово в края на богослужението се обърна Негово Високопреосвещенство митрополит Николай към присъстващите миряни за възкресението на праведния Лазар и за всеобщото възкресение.

Присъстващите коленопреклонно заедно със своя архипастир се помолиха Бог да пощади страдащите семейства, деца, жени, възрастни хора в Украйна и да прекрати братоубийствената война между православни народи.

Духовното тържество завърши с многолетствие, провъзгласено от протодякон Илиян Александров.

Снимки