Малко повечерие с Богородичен канон и акатист в Горни Воден

В петък на Петата седмица от Великия пост светата Православна църква е отредила да бъде отслужено Малко повечерие с Молебния канон към  Пресвета Богородица и целия Богородичен акатист. Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай възглави последованието в храм „Успение Богородично“ в кв. Горни Воден на Асеновград.

С владиката съслужиха: Знеполският епископ Арсений – викарий на митрополита, архимандрит Максим,  ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев - протосингел на Пловдивска митрополия, ставрофорен свещеноиконом Добромир Костов - ректор на ПДС и ПДА „Св.св. Кирил и Методий“, свещеноиконом Деян Стоенчев - духовен надзорник при Пловдивска митрополия, ставрофорен свещеноиконом Йордан Георгиев – архиерейски наместник на Асеновградска духовна околия, енорийският свещеник протойерей Живко Николов, свещеници от епархията, митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.

Красивите песнопения от канона изпълниха духовниците и митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.

Пред чудотворната икона  на Света Богородица "Одигитрия" или по-известна у нас като „Златна ябълка”, първата статия от Богородичния акатист прочете ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев, втората – архимандрит Максим, третата – Преосвещеният Знеполски епископ Арсений, четвъртата – Високопреосвещеният митрополит Николай.

Да благодарят за безкрайната милост на Пресвета Богородица, да прославят Небесната Владичица и се поклонят на иконата с Нейния чудотворен образ, в храма се стекоха десетки боголюбиви християни, които съучастваха с молитви в богослужението. Красивите химни в прослава на Божията Майка изпълниха всички с огромна духовна радост. Отново и отново отекнаха песнопенията, които от древността до днес възхваляват  Богоматер.

След края на  акатиста митрополит Николай се обърна с вдъхновено слово, в което говори за благодатното застъпничеството на  Божия Майка пред Своя Син и наш Бог Господа Иисуса Христа.

Снимки