Стефановден в Асеновград

На 27 декември Светата Православна Църква чества паметта на първия мъченик, дал живота си за Христа - светия архидякон Стефан. По повод празника Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай възглави архиерейска света Литургия в старинния храм „Св. Георги“ в Асеновград.

С владиката съслужиха: Знеполският епископ Арсений - викарий на митрополита, йеромонах Максим, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев - протосингел на Пловдивска митрополия, свещеноиконом Деян Стоенчев - духовен надзорник, ставрофорен свещеноиконом Йордан Георгиев - архиерейски наместник на Асеновградска духовна околия, свещ. Димитър Николов – председател на храма, свещеници от Асеновград и Пловдив, митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.

Службата беше украсена с прекрасни песнопения, изпълнени от митрополитския хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.

Благочестивите християни от Асеновград се стекоха многолюдно в храма, оставили своите житейски грижи, водени от силната вяра в Бога и от почитта към светия първомъченик и архидякон Стефан.

На богослужението присъстваха и подп. Антон Ангелов - зам.-командир на поделение 24490 - Асеновград, капитан Емил Григоров от същото поделение, общественици, сред които бе и г-н Вакрил Запрянов.

Събралите се миряни с едно сърце и уста изрекоха Символа на вярата и Господнята молитва „Отче наш...”, със смирение и любов отправяха молитви към Всеподателя.

В края на богослужението Високопреосвещеният митрополит Николай се обърна към верния Божий народ с архипастирско слово за светия мъченик Стефан.

„Днес празнуваният свети архидякон Стефан презрял смъртта. Той напълно отхвърлял боязливостта и страха. Вярата и надеждата на Господа му дали сили да се увенчае с мъченически венец“, каза владиката и продължи: „Стефан – името му на гръцки означава „венец“. Това било удивително съвпадение, защото той получил венеца на първомъченик“.

Архипастирят на Пловдивската епархия поздрави и всички миряни, носещи името Стефан.

Духовното тържество завърши с многолетствие, провъзгласено от дякон Ангел Ангелов.

Снимки