Събор на Пресвета Богородица в Пазарджик

На 26 декември, когато Светата православна църква чества Неделя след Рождество Христово – Събор на Пресвета Богородица, Високопреосвещеният Пловдивски митрополит Николай възглави Архиерейска света литургия в катедралния храм "Успение Богородично" в Пазарджик.

В съслужение с владиката бяха: Знеполският епископ Арсений - викарий на митрополита, йеромонах Максим, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев - протосингел на Пловдивска митрополия, свещеноиконом Деян Стоенчев - духовен надзорник, свещеноиконом Боян Кочев - архиерейски наместник на Пазарджишката духовна околия, храмовото духовенство, свещеници от града и епархията, митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.

Литургичните песнопения изпълниха антифонно митрополитският хор "Св. ап. Ерм" с диригент протопсалт Георги Радев на десната певница, а на лявата протопсалт Марин Йорданов заедно с Богдан и Възкресия Дийнар.

От ранни зори десетки боголюбиви християни се стекоха към обятията на храма. На богослужението присъстваха директорът на ОДМВР-Пазарджик ст. комисар Петко Шотлеков, кметът на Община Септември г-жа Васка Рачева, г-н Георги Делчев, представители на държавната и общинската власт, общественици.

Множество енориаши пристъпиха към светите Тяло и Кръв Господни, след като се бяха подготвили с усърден пост в покаяние и молитва.

В края на св. Литургия архипастирят на Пловдивската епархия произнесе вдъхновено слово и  поздрави Божия народ с отеческа любов по случай великия празник на Христовото Рождество – празникът на радостта. Негово Високопреосвещенство Митрополит Николай насърчи миряните да бъдат усърдни във вярата, искрени в любовта към Бога и към ближните, и непоколебими в надеждата.

Духовният празник завърши с многолетствие, провъзгласено от митрополитския протодякон Илиян Александров.

Снимки