Архангеловден в град Стрелча

На 8 ноември светата Православна Църква чества Събор на св. архангел Михаил и другите Небесни безплътни сили.

По този повод Негово Високопреосвещенство Пловдивският мирополит Николай извърши чина на обновление на храм „Св. архангел Михаил” в град Стрелча и възглави архиерейската света Литургия.

С владиката съслужиха: Знеполският епископ Арсений – викарий на митрополита, йеромонах Максим, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев - протосингел при Пловдивска митрополия, свещеноиконом Деян Стоенчев - духовен надзорник, свещеноиконом Атанас Манолов - архиерейски наместник на Панагюрската духовна околия, прот. Стефан Табаков – председател на храма, свещеници от Панагюрската духовна околия, митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.

Литургичните песнопения изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.

На богослужението присъстваха кметът на Община Стрелча инж. Георги Павлов, председателят на Общинския съвет г-жа Иванка Илиева, представители на местната власт, общественици и десетки миряни.

В края на богослужението Пловдивският митрополит Николай награди с благодарствени грамоти ктиторите на храм „Св. Архангел Михаил” – кмета на Стрелча г-н Георги Павлов, г-н Иван Караиванов и г-н Здравко Пайтаков, и отличи с офикия  „свещеноиконом“ председателя на храма отец Стефан Табаков, който петдесет години служи в „Св. Архангел Михаил“ в Стрелча.

В отговор новият свещеноиком отец Стефан благодари на Високопреосвещения митрополит за подкрепата, отеческите напътствия и архипастирска грижа, и поднесе в израз на синовни чувства от името на църковното настоятелство и енорията дар на владиката архиерейски омофор и епитрахил.

Духовният празник завърши с многолетствие, провъзгласено от митрополитския протодякон Илиян Александров.

Снимки