Рождество Богородично в село Яврово

На 8 септември Св. Църква празнува деня на Богородичното Рождество. На този ден своя храмов празник отбеляза старинният храм в село Яврово, посветен на това дивно събитие в човешката история.

По този повод Високопреосвещеният Пловдивски митрополит Николай възглави архиерейска света Литургия в храм "Рождество Богородично" в родопското село. В съслужение с владиката бяха: Знеполският епископ Арсений - викарий на митрополита, йеромонах Максим, свещеноиконом Деян Стоенчев - духовен надзорник при Пловдивска митрополия, ставрофорен свещеноиконом Йордан Георгиев – архиерейски наместник на Асеновградската духовна околия, енорийският свещеник Костадин Костадинов, свещеници от епархията, митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.

Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. апостол Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.

На богослужбата присъстваха кметът на Община Куклен г-жа Мария Белчева и кметът на село Яврово г-н Васил Ринков.

Храмът се изпълни с боголюбиви християни, които съпреживяха духовната радост от празника. Всички съучастваха в молитвите и песнопенията на светата богослужба и с едно сърце и едни уста изповядаха Символа на нашата вяра и казаха Господнята молитва „Отче наш...“.

Архипастирят на Пловдивската епархия се обърна към народа с вдъхновено слово за празника.

Кметът на Община Куклен г-жа Мария Белчева подари на владиката иконата „Покров на Пресвета Богородица“, зографисана от местния иконописец Никола Еленков.

Духовното тържество завърши с многолетствие, провъзгласено от митрополитския протодякон Илиян Александров.

Снимки