Благодарствен молебен по случай Съединението и откриване на паметник на Гаврил Кръстевич в Пловдив

На 6 септември Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай отслужи благодарствен молебен в катедралния храм „Успение Богородично” в Пловдив по случай 136-та годишнина от Съединението на Княжество България и Източна Румелия и официален празник на града. След богослужението архипастирът на Пловдивската епархия освети новия паметник на Гаврил Кръстевич в двора на храма.

С владиката съслужиха: Знеполският епископ Арсений и Смоленският епископ Висарион – викарии на митрополита, йеромонах Максим, свещеноиконом Деян Стоенчев - духовен надзорник при Пловдивска митрополия, храмовото духовенство, свещеници от града и епархията, митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.

Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. Ап. Ерм“ с диригент протопсалт Георги Радев.

На молебена присъстваха кметът на Пловдив г-н Здравко Димитров, председателят на Общинския съвет г-н Александър Държиков, зам.-областният управител г-жа Даниела Николова, командирът на Съвместното командване на специалните операции ген.-майор Явор Матеев, народните представители г-жа Десислава Атанасова, г-н Радомир Чолаков, директорът на Регионалния Исторически музей д-р Стефан Шивачев, председателят на Граждански клуб „Пловдив“ г-н Тодор Петков, районните кметове и множество общински съветници, общественици и миряни.

След богослужбата кметът на Пловдив г-н Здравко Димитров откри тържествено паметника на един от „строителите на съвременна България“ и създател на Българската екзархия Гаврил Кръстевич.

На 7 октомври 2020 г. Общинският съвет по предложение на Гражданския клуб „Пловдив“ с председател г-н Тодор Петков и на Негово Високопреосвещенство митрополит Николай удостои посмъртно със званието „Почетен гражданин на Пловдив“ Гаврил Кръстевич.

Председателят на ОбС г-н Държиков предаде почетния знак и лентата на Кръстевич на директора на Историческия музей д-р Стефан Шивачев.

„Днес е паметен ден, защото отдаваме почит на един от най-значимите държавници в новата българска история“, посочи д-р Шивачев.

Паметникът е изваян от скулптора Борис Борисов със средства на Пловдивската митрополия. Митрополит Николай освети монумента и произнесе вдъхновено слово (словото публикуваме отделно) пред присъстващите.

Духовният празник завърши с многолетствие, провъзгласено от митрополитския протодякон Илиян Александров.

Снимки