Празник на светите Св. мчци Севериан и Мемнон и Св. 38 мчци Пловдивски в храм "Свв. Константин и Елена"

На 20 август светата Православна Църква почита паметта на светите 38 мъченици Пловдивски и пострадалите с тях свети мъченици Севериан, Мемнон и Дионисий Станимашки.

С благословението на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай, Знеполският епископ Арсений - викарий на митрополита, възглави архиерейска света Литургия в храм „Свв. Константин и Елена“ в старинния Пловдив.

В съслужение с него бяха : председателят на храм „Свв. Константин и Елена” иконом Петър Хубенов, свещеник Николай Мандаджиев и дякон Петър Илинчев.

Духовният празник бе украсен с песнопенията на митрополитския хор „Св. ап. Ерм”.

Мястото на мъченическата кончина на светите 38 Пловдивски мъченици е известно: подземията при Източната градска порта Хисар капия, в близост до храм „Свв. Константин и Елена”.

Първият храм на лобното място на светите мъченици бил издигнат тук непосредствено след Миланския едикт, издаден от светия цар Константин през 313 г., който дава право на християнството да бъде изповядано свободно и без страх от преследване.

По време на „причастния” епископ Арсений произнесе проповед за  светите 38 мъченици, пострадали за Христа в 304 г.

Снимки