Архиерейска вечерня с Опело на Пресвета Богородица в катедрален храм "Успение Богородично" в Пловдив

Ден след ден през времето на Богородичния пост боголюбивите сърца на православните християни се събират в храмовете, където отправят своите благодарствени молитви и хвалебни песнопения в чест на Владичицата на света – Пресвета Богородица. В навечерието на празника, посветен на нейното Успение, всички отново се събират около светата Ѝ плащаница, символизирайки смъртния й одър, където се отслужва Опело Богородично.

На 14 август Високопреосвещеният Пловдивски митрополит Николай възглави вечерното богослужение в катедралата на Пловдив „Успение Богородично“. В съслужение с владиката бяха: Знеполският епископ Арсений – викарий на митрополита, йеромонах Максим, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев  - протосингел при Пловдивска митрополия и председател на храма, свещеноиконом Деян Стоенчев - духовен надзорник при Пловдивска митрополия, храмовото духовенство, свещеници от града и епархията, митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.

Песнопенията изпълниха духовниците, митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев и събралите се боголюбиви християни.

В центъра на храма бе поставена Богородичната плащаница, изобразяваща Успението на Божията Майка, светото Евангелие и светият Кръст. Подобно на апостолите край смъртния одър на Света Богородица, вярващите се събраха около плащаницата. Разделени на два лика, те отпяха трите статии от последованието на Опело Богородично, чиито боговдъхновени текстове изпълниха сърцата на присъстващите с умиление.

В края на богослужението архипастирят на Пловдивската епархия се обърна към народа със слово за Пречистата Владичица, в което говори за Нейните безкрайни добродетели - пример за нашия живот в Христа.

Митрополит Николай отправи отечески и вседушевен поздрав, и благослови верните Божии чада за тяхното усърдие и вярност по време на поста.

Снимки