Монашеско пострижение в манастира "Св. Георги" край село Белащица

На 9 август Високопреосвещеният Пловдивски митрополит Николай възглави Празнична вечерня с Молебен канон към Пресвета Богородица в манастира „Св. Георги“ край село Белащица и извърши чина на монашеско пострижение на Светла Хубенова.

Високопреосвещеният митрополит Николай заедно с викарните епископи Знеполски Арсений и Смоленски Висарион, духовниците и митрополитския хор "Св. ап. Ерм" с диригент протопсалт Георги Радев изпълниха антифонно песнопенията на Молебния канон към Пресвета Богородица пред чудотворната икона „Златна ябълка“.

В края на вечерното богослужение митрополит Николай извърши чина на пострижение в монашество на послушница Светла Хубенова, на която бе дадено монашеското име Фотиния.

Монахиня Фотиния дълги години живее в светата обител, изпълнявайки различни послушания. Постъпва в манастира по взаимно съгласие със своя съпруг, който сега е монах Дамян - брат в Зографския манастир “Св. Георги” на Св. Гора Атон, а нейният син е иконом Петър Хубенов, член на Епархийския съвет и председател на пловдивския храм “Свв. Константин и Елена”.

Негово Високопреосвещенство се обърна към новата монахиня с проповед, в която говори за монашеския подвиг и за радостта, която има в това ангелоподобно служение.

Снимки