Негово Високопреосвещенство митрополит Николай освети новия паметник на ген. Брок в Пазарджик

На 9 август Високопреосвещеният Пловдивски митрополит Николай освети новия величествен паметник на руския генерал Николай Петрович Брок - Освободителят на Пазарджик.

С архиерея съслужиха: Знеполският епископ Арсений - викарий на митрополита, йеромонах Максим, свещеноиконом Деян Стоенчев - духовен надзорник при Пловдивска митрополия, свещеноиконом Боян Кочев - архиерейски наместник на Пазарджишката духовна околия, свещеници от епархията, митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.

Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.

Паметникът на ген. Брок е дело на скулптора Спас Киричев по проект на арх. Николай Младенов и бе открит от посланика на Руската федерация у нас Нейно Превъзходителство Елеонора Митрофанова и зам.-кмета на Пазарджик Петър Петров.

На тържествената церемония присъстваха: президентът на България (2002-2012) г-н Георги Първанов, кметът на Пловдив г-н Здравко Димитров, почетният консул на Русия г-н Георги Гергов, предприемачът инж. Георги Делчев - дарител на средствата за изграждането на паметника, и много граждани.

Церемонията започна с приемането на почетния караул в чест на героя от Руско-турската Освободителна война генерал Николай Брок, от генерал - майор Явор Матеев, командир на Съвместното командване на специалните операции.

След освещаването архипастирят на Пловдивската епархия се обърна с вдъхновено слово за героизма на воините, отдали живота си за вярата и свободата на Отечеството ни.

Бяха поднесени венци и цветя пред паметника от официалните лица и граждани.

Снимки: