Празник на св. Висарион Смоленски в Смолян

На 29 юли Св. Църква чества паметта на  родния мъченик свети Висарион епископ Смоленски, покровител на Родопите.

С благословението на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай в навечерието на празника Смоленският епископ Висарион отслужи Празнична вечерня с петохлебие, а на следващата сутрин Знеполският епископ Арсений възглави архиерейската света Литургия в едноименния храм в Смолян.

В съслужение с архиерея бяха Смоленският епископ Висарион, който в този ден отбелязва и своя имен ден, йеромонах Максим, иконом Запрян Шиков - секретар на Архиерейското наместничество в Смолян, председателят на храма свещеник Иван Марински, свещеници от Смолянската духовна околия, митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов .

Духовният празник бе украсен с ангелогласните  песнопения на митрополитския хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.

На богослужението присъстваха областният управител на Смолянска област г-н Стефан Сабрутев, кметът на Смолян г-н Николай Мелемов, командирът на 101-ви Алпийски полк полковник Димитър Кацаров, г-н Тодор Батков и г-жа Здравка Баткова – ктитори на храма, както и десетки миряни.

В края на св. Литургия Знеполският епископ Арсений преподаде архипастирския благослов на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай и произнесе вдъхновено за слово за мъченическия подвиг и жертвено служение на свети Висарион.

Духовното тържество завърши с многолетствие, провъзгласено от митрополитския протодякон Илиян Александров.

Снимки от Празничната вечерня

Снимки от архиерейската света Литургия