Празник на Араповския манастир "Св. Неделя"

Празник на Араповския манастир “Св. Неделя”На 7 юли Св. Църква чества паметта на светата великомъченица Неделя.

С благословението на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай, викарният епископ Арсений възглави архиерейската света Литургия в Араповския манастир “Св. Неделя” край село Златовръх.

С Негово Преосвещенство съслужиха: йеромонах Максим, ставрофорен свещеноиконом д-р Добромир Костов - епархийски духовен надзорник и ректор на ПДС и ПДА „Св.св. Кирил и Методий“, изпълняващ длъжността игумен на Араповския манастир, свещеноиконом Деян Стоенчев – духовен надзорник при Пловдивска митрополия, ставрофорен свещеноиконом Йордан Георгиев – архиерейски наместник на Асеновградската духовна околия, свещеници от Пловдив и Асеновград, митрополитските дякон Ангел Ангелов и протодякон Илиян Александров.

Песнопенията изпълни митрополитският хор „ Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.

На светата Литургия присъстваха: зам.-кметовете на Асеновград Теньо Манолов и Петър Петров, г-н Вакрил Запрянов, офицери от военното поделение в Асеновград и много благочестиви християни от околията, дошли с вяра и любов да изпросят молитвеното застъпничество пред Бога на св. Неделя.

Те изповядаха с едно сърце и душа Символа на вярата и казаха Господнята молитва „Отче наш...”, а някои пристъпиха и към светите Тайни Христови.

Изпълнилите храма и двора на светата обител християни се поклониха с огромно вълнение и благоговение пред мощите на света Неделя. Те са една от най-големите светини, които пази Пловдивската света митрополия и на този ден винаги се изнасят за поклонение. Светата великомъченица Неделя предала сама духа си на Бога миг преди да бъде умъртвена от палача на 7 юли 289 г., когато била само на 22 години.

По време на богослужбата Знеполския епископ пострига 9-годишния Кристиян за четец, певец и свещоносец на Българската православна църква.

По време на Причастния канон йеромонах Максим припомни най-важните моменти от житието на светицата и най-вече нейната огромна и несломима вяра в Иисуса Христа, която с всяко ново мъчение ставала все по-голяма.

След края на светата Литургия по стародавна традиция всички се отправиха в литийно шествие начело с чудотворната икона и мощите на св. вмчца Неделя към прочутото с лековитата си вода манастирско аязмо, където архиереят отслужи водосвет.

Епископ Арсений преподаде архипастирския благослов  на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай.

Епископа поръси всички присъстващи със светена вода за благословение.

Духовното тържество завърши с многолетствие, провъзгласено от митрополитския протодякон Илиян Александров.

Снимки: