Архиерейска света Литургия за празника на Свети Дух в село Пролом

Литургия в село ПроломВ понеделник след Петдесетница, 21 юни, е празникът на Свети Дух. Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай възглави архиерейската света Литургия в храм „Св. Троица“ в село Пролом, Карловска духовна околия.

С владиката съслужиха: викарният епископ Арсений, йеромонах Максим, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев – протосингел при Пловдивска митрополия, свещеноиконом Деян Стоенчев – духовен надзорник при Пловдивска митрополия, свещеноиконом Марко Марков - архиерейски наместник на Карловска духовна околия, ставрофорен свещеноиконом Методи Минчев - председател на храм „Света Троица" в село Пролом, митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.

Литургичните песнопения изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм“ под диригентството на протопсалт Георги Радев.

В края на богослужението Високопреосвещеният митрополит Николай се обърна към всички с приветствени думи,  в които изтъкна значението на Бог Дух Светий при написването на Свещеното Писание от вехтозаветните пророци и светите евангелисти и в живота на човека.

В архипастирското си слово владиката изтъкна: "Ако човек ороси душата си с благодатта на Светия Дух, то естествено е, че върху тая почва ще израсте добрия плод на Духа. А плодът на Духа е любов, радост, мир, дълготърпение, кротост и въздържание. И когато със силата на Божията благодат ние придобием Светия Дух в себе си, особено в светите тайнства на Христовата църква, когато станем обиталище на живия Бог, тогава ставаме светлина за тоя свят".

Благочестиви миряни изпълниха храма и в този празничен ден. Сред присъстващите бяха кметът на община Карлово г-н Емил Кабаиванов и председателят на Общинския съвет г-н Доньо Тодоров.

Митрополит Николай подари нагръден кръст на ставрофорния свещеноиконом Методи Минчев като благодарност за неговите 50 години свещеническо служение на родната Църква. Владиката извърши и водоосвещение в двора на храма и поръси присъстващите със светена вода.

Духовното тържество завърши с многолетствие, провъзгласено от митрополитския протодякон Илиян Александров.

Снимки