Празник на св. ап. Ерм в Пловдив

На 31 май Църквата чества паметта на свети апостол Ерм - ученикът на нашия Господ и Спасител Иисус Христос, един от 70-те апостоли, донесъл благовестието в древен Филипопол, където основал християнска община и станал първи епископ на града. Приел мъченическа смърт заради вярата Христова, оттогава до ден днешен св. ап. Ерм е небесен покровител на Пловдив.  Той оставил поучителната книга "Пастир".

С благословението на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай, Знеполският епископ Арсений, викарий на митрополита, възглави архиерейската св. Литургия в митрополитския храм „Св. вмчца Марина”.

Песнопенията на богослужебната прослава на покровителя на Пловдив, изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.

По време на светата Литургия Българската православна църква се сдоби с нов свещеник. След Великия вход епископ Арсений ръкоположи за презвитер Петър Куртенков, „Достоин!” - отекна силно и радостно  в храма.

По време на Причастния канон беше произнесено вдъхновено слово за празника на св. ап. Ерм.

Снимки