Литийно шествие от Асеновград до Бачковския манастир на Преполовение

На 25-тия ден след Великден Православната църква отбелязва празника Преполовение, който е между Възкресение Христово и Петдесетница.

По покана на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай, Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприян възглави архиерейската света Литургия в храм „Света Богородица  Благовещение„ в Асеновград.

С митрополита съслужиха: Знеполският епископ Арсений - викарий на Пловдивския митрополит, ставр. ик. Йордан Георгиев - архиерейски наместник на Асеновградска духовна околия, ставр. ик. Георги Тодев - архиерейски наместник на Хасковска духовна околия, икон. Деян Стоенчев - духовен надзорник, свещеници от града и митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.

Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.

В края на св. Литургия епископ Арсений благодари на Старозагорският митрополит Киприян от името на епархийския митрополит Николай за оказаната чест и радост да извърши светата Литургия, и  в знак на братолюбие и благодарност му бе поднесена икона с образа на Божията Майка и букет цветя.

След архиерейската света Литургия, Чудотворната икона на Св. Богородица „Милваща“ бе понесена с литийно шествие до Бачковския манастир. Шествието бе поведено от Старозагорския митрополит Киприян, Знеполският епископ Арсений и духовенството.

По пътя шествието премина през новопостроения храм „Св.св. Кирил и Методий“ в центъра на града, който беше осветен от митрополит Киприян. На дългоочакваното събитие присъстваха стотици миряни.

Литийното шествие пристигна в Бачковската света обител, където бе посрещнато от игумена на манастира Величкия епископ Сионий. Там бе отслужен водосвет.

В следобедните часове, шествието потегли обратно за Асеновград, като чудотворната икона бе приветствана с тържествения звън на всички църковни камбани в града и върната в храм „Света Богородица Благовещение“.

Снимки