Йордaнoвден в Пловдив

На 6 януари, в деня на великия Господски празник Богоявление, Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай   благослови и освети бойните знамена на военните формирования, които бяха сторени в пред катедралния храм „Успение Богородично“ в гр. Пловдив.

Сред многобройните гости бяха председателят на Народното събрание г-жа Цвета Караянчева, кметът на града г-н Здравко Димитров, г-жа Дани Каназирева, областен управител на област Пловдив, генерал-майор Явор Матеев, командир на Съвместното командване на специалните операции, както и представители на българската държавност, общественици и множество миряни.

С празничен камбанен звън и високо вдигнати хоругви започна тържественото литийно шествие от катедралния храм „Успение Богородично” до брега на река Марица.  Най-отпред бяха военния духов оркестър и представителните роти, духовенството, представителите на държавната и местна власт, рoдоначалниците и другите официални гости, а след тях вървеше народът.  Много други граждани вече се бяха събрали, за да  присъстват на  стародавната благочестива православна традиция - хвърлянето на кръста във водите на река Марица.

Негово Високопреосвещенство митрополит Николай отслужи Великия водосвет  на брега на река Марица  заедно с Преосвещените епископи Велички Сионий и Знеполски Арсений, и след което хвърли кръста в реката, който бе уловен от Николай Пеев от Нова Загора в съревнование с още 60 смелчаци в ледените води на Марица. Владиката поздрави уловилия. Св. Кръст Николай и всички участници във ваденето на Кръста, и при пеенето на празничния тропар поръси присъстващите със света Богоявленска вода.

Снимки