Богоявление в Кърджали

На 6 януари, Богоявление, Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай отслужи Велик водосвет в Средновековния манастир „Св. Йоан Предтеча” в град Кърджали. С владиката съслужихa: Преосвещеният Знеполски епископ Арсений, викарий на Пловдивския митрополит, йеромонах Максим, свещеноиконом Николай Величков, архиерейски наместник на Ивайловградска духовна околия, свещеници от града и митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов. Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.

На богослужението присъстваха: председателят на Народното събрание г-жа Цвета Караянчева, областният управител на Кърджали г-н Никола Чанев,  г-н Здравко Димитров, кмет на  Пловдив, генерал-майор Явор Матеев, командир на Съвместното командване на специалните операции, представители на българската държавност, общественици и миряни.

Владиката благослови и освети бойното знаме на представително формирование от силите за специални операции на Българската армия.  Архипастирят поръси с богоявленска вода строените христолюбиви воини и техните командири. В краткото си слово той изрази признателност към подвига на българските войници, които стоят на пост, пазейки вярата и Отечеството ни  и ги увери, че Църквата винаги се моли за тях.      По традиция след освещаването на воинските знамена митрополит Николай хвърли кръста в р. Арда , където в съревнование с още 20 мъже  Величко Карабоюков от гр. Кърджали го извади от водите на реката.  Малко след това владиката хвърли отново кръста, този път за децата от Неделното училище към манастир „Св. Йоан Предтеча”, за които  беше направен специален  басейн, пълен с топла вода. Малчуганите с радост влязоха в басейна, като кръстът улови Преслав Стоев. Множество балони и гълъби полетяха към небето.  Архипастирят на Пловдивска епархия  поздрави и благослови всички христолюбиви миряни от Кърджали и духовната околия, дошли на почетат  Светото Богоявление Господне.

Снимки