Събор на Пресвета Богородица в Пазарджик

Православната Църква в радостта на тържеството в чест на Христовото Рождество, събира вярващите да възхвалят с благодарствени песни и Божията Майка като избран съсъд на Божия промисъл.

Това събрание на вярващите в деня след Рождество Христово е наречено Събор на Пресвета Богородица, ден в който се възпоменават сродниците по плът на Спасителя, Йосиф Обручник, ап. Яков брат Господен и св. Цар Давид.

На 26 декември Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай  възглави архиерейската света Литургия в храм "Свето Успение Богородично" град Пазарджик.

С архиерея съслужиха: Знеполски епископ Арсений - викарий на митрополита, иеромонах Максим, иконом Боян Кочев - архиерейски наместник на Пазарджишка духовна околия, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев - протосингел при Пловдивска митрополия,  митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов, и свещеници от град Пазарджик.

Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.

След Великия Вход, Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит  Николай ръкоположи за свещеник дякон Николай, и след възгласа: „и да бъдат милости…“ ръкоположи за дякон  иподякон Христан Хитов от гр. Пазарджик.  В края на светата Литургия, владиката отличи с офикия „иконом“ новозначения архиерейски наместник  на Пазарджишка духовна околия отец Боян Кочев.

Пловдивският митрополит Николай поздрави християните от града по случай празника Рождество Христово.

Духовното тържество завърши с многолетствие, провъзгласено от митрополитския протодякон Илиян Алксандров.

Снимки