Архиерейска света Литургия в село Дорково

На 18 октомври, когато се почита паметта на просиялата от българския род Христова невеста света великомъченица Злата Мъгленска, храм „Св. пр. Илия” в планинското село Дорково се изпълни с благодат въз благодат. В него беше посрещнат Константийският епископ Яков, викарий на Пловдивския митрополит и архиерейски наместник на Пазарджик, който с благословението на митрополита отслужи Архиерейска света Литургия. В съслужение с него бяха двамата секретари на Околията прот. Стефан Йорданов и прот. Боян Кочев, ставрофорен свещеноиконом Антон Добрев, председател на храм „Св. Троица“ гр. Велинград, прот. Станимир Минков, енорийски свещеник в катедралата на родопския град „Успение Богородично” и дякон Николай Ангелчов. Молитвено участие в службата взеха председателят на храма свещеноиконом Георги Марков, свещеноиконом Иван Чалъмов, председател на велинградската катедрала, прот. Стоил Лазаров, председател на храм „Св. Неделя“ гр. Ракитово, свещ. Александър Георгиев, служащ в храм „Св. Троица” гр. Велинград и монах Дамян, брат на Баткунската света обител „Св. ап. Петър и Павел” с. Паталеница.

Духовниците и дошлия верен Божи народ съмолитстваха в службата, превърнала се в истински празник и тържество на православната вяра и с братска любов и единомислие просеха от премилостивия Бог здраве, спасение и преуспяване във всяко добро дело на живущите на територията на Чепинското корито благочестиви християни и техните близки.

В края на литургията епископ Яков благодари на Бога, че ни събира ден след ден в Неговото тяло - светата Църква, на която портите адови никога няма да надделеят. Той засвидетелства, че на молитвите на верните люде се крепи всяко село, всеки град, всяка страна и цялата вселена. Архиереят припомни евангелското слово, че където са двама или трима събрани в Божието име, там е и Господ посред тях и така той е днес всред църковното събрание и благодарение на тяхната вяра и молитви ще ни избави от всяко налегнало ни зло и ще ни запази от видимите и невидими врагове. Той призова преди всичко да благодарим – първо на Бога, после и на човеците и тогава сърцето ни ще се облагороди и ще се изпълни с Христовата любов, тогава всичко ще стане по-леко за нас и Божият мир ще се всели в нас.

Епископ Яков се обърна към председателя на храма отец Георги, като с радост изпълни синовния си дълг и преподаде бащинския, архипастирски благослов на Пловдивския митрополит Николай на него, на неговото паство и на цялото свещенство на Велинград, които усърдно бдят над повереното им Христово стадо и молят Христа Бога за него, та всички заедно да влязат в рая.

От името на жителите на селото, присъстващите богомолци, църковното настоятелство и лично от свое име отец Георги изказа благодарност и синовна признателност на владиката за светата служба и молитвена подкрепа, като му поднесе саксия с живи цветя. Отец Георги засвидетелства пред всички, че епископ Яков е живият пример за подражание, който не изоставя повереното му от Бога паство и полага душата си за него и благополжела на архиерея за много и благодатни години.

Владиката благодари и припомни как небесната градина на Пресвета Богородица е пълна с живи цветя и призова Светият Дух да пребъдва във всички и сред всички, да изпълва сърцата им с химна на любовта, със силна вяра и надежда, та и ние да бъдем живи цветя и да наследим царството небесно.

Празникът завърши с многолетствие, изпято от всички.

Снимки