Петковден - Архиерейска света Литургия в храм "Св. Петка" гр. Пазарджик

"О, света Петко, която си тържествуваща майка на небето и всякога най-близко стоиш до своя Жених Христа, непрекъснато се моли за нас, заедно с ангелите, пророците, апостолите и преподобните отци" /тропар/

На 14 октомври православните християни издигат молитвено сърцата си към Небесата и призовават на помощ една от най-дивните Христови невести – преподобната Параскева /Петка/ Търновска, просияла на небосклона на светостта с богоугодното си житие. Светицата, чиито родители били българи, е бърза и силна помощница на всички, прибягващи към нейната помощ и затова е една от най-почитаните светици в целия православен свят.

На този ден своя храмов празник отбеляза едноименната църква в град Пазарджик. С благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай за празника беше отслужена Архиерейска света Литургия от Константийския епископ Яков, викарий на митрополита и архиерейски наместник на Пазарджик. В съслужение с него бяха прот. Боян Кочев, секретар на Пазарджишка духовна околия, председателят на храма прот. Димитър Баташки, председателят на храм „Св. арх. Михаил“ гр. Пазарджик прот. Витан Йорданов и дякон Николай Ангелчов. Молитвено участие в службата взеха енорийските свещеници в храма прот. Димитър Христев, свещ. Сидер Димов и свещ. Станоя Карамитров.

От рано храмът се изпълни с боголюбиви християни, които бързаха да принесат на светицата своите благодарности за нейната всегдашна помощ. Те с радост посрещнаха своя архиерейски наместник, дарявайки го с цветя.

Преди началото на литургията владиката отслужи чина на Петохлебието и изпроси от Бога здраве и благоденствие на свещенослужителите, енориашите и гостите на храма. Всички заедно изпяха песента на света Богородица „Богородице Дево...“, а по време на светата богослужба с едно сърце и една уста припяваха заедно с певците литургичните песнопения и изповядаха Символа на нашата вяра и Господнята молитва „Отче наш...“.

В края на службата епископ Яков честити настъпилия празник. Той издигна молитвата си към девицата, която от младини носела в сърцето си Христа и в целия си живот избрала да следва тесния и скръбен път, водещ към Него. „И ние, братя и сестри – продължи владиката, - доброволно сме избрали и сме застанали пред лицето на Бога, казвайки „Господи, аз съм Твой раб, прави каквото Ти е угодно с мен, за да мога да стигна до спасение!”. Така ние следваме примера и на Света Богородица, казала на ангела „Ето рабинята Господня!”. Ние, християните, всеки ден призоваваме да бъде не нашата, а Божията воля. И когато претърпим всички изпитания, стигнали до нас по Божие допущение, Господ ще ни възнагради. Както света Петка претърпя изпитанията и беше прославена от Бога и сега помага на търсещите помощта й. Да призовем и ние славната Христова невеста и да просим от нея да ни пази от всяко зло, да проси от Бога за нас същата силна вяра, която тя е носила, да ни дава търпението, с което тя е била благоукрасена и любовта, която е изпълвала сърцето й и я довела до Христа Бога. И нека светицата да се моли за нас, българите, щото най-напред да ни пази от тази налегнала болест, пред чието изпитание се намира целият свят, да ни дава сили да се борим с нея; да ни дава ум и разум да разбираме кое е добро, а да не се увличаме по новото, актуалното и модерното, което често пъти ни се представя за добро, а всъщност е голямо зло; да изпроси за всички мир, любов, защита от всяко зло и преизобилна небесна помощ”.

Накрая владиката преподаде архипастирския благослов на Пловдивския митрополит Николай на председателя на храма отец Димитър и паството му и от негово име поздрави всички присъстващи с храмовия празник. Архиереят засвидетелства любовта, изливаща се от сърцето на архипастиря на богоспасаемата ни Пловдивска епархия към всички и неговата молитвена подкрепа и призова и ние да изпълваме сърцата си с любов към Бога и ближния, да се молим за него и един за друг и да вървим заедно по пътя към Бога след Неговата невеста света Петка.

Празникът завърши с многолетствие, което бе изпято от всички присъстващи, след което епископ Яков лично раздаде нафората и благослови верните християни.

Снимки