Петковден в Пловдив

По случай празника на преподобна Параскева - Петка Търновска, на 14 октомври, в пловдивския храм "Св. преп. Петка", бяха отслужени празнични богослужения.
Архипастирят на Пловдвиска епархия митрополит Николай отслужи Празнична вечерня с петохлебие в навечерието на празника и възглави архиерейската св. Литургия в деня на св. Петка.
С Пловдивския митрополит съслужиха: Преосвещените епископи Велички Сионий - игумен на Троянската и Бачковската св. обител и Знеполски Арсений - викарий на Пловдивския митрополит, йеромонах Максим, ставр. ик. Тодор Хаджиев - протосингел при Пловдивска митрополия, ставр. ик. Еленко Йосифов - председател на храм „Св. преп. Петка“, свещеноик. Деян Стоенчев - духовен надзорник и митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.
Песнопенията изпълниха антифонно митрополитският хор "Св. ап. Ерм" под диригентството на протопсалт Георги Радев и  румънският хор за източно-църковно пение „Нектарий протопсалт” от Букурещ, Румъния.
В края на „Великото славословие“ за четци и певци на църквата бяха постригани проф. дпн Васил Милушев, който е и църковен настоятел на храма и четвъртокласникът Борислав Филипов.
Десетки миряни дойдоха в храма, за да почетат паметта на дивната Божия угодница Христовата Невеста света преподобна Параскева Петка Епиватска. Те отправиха  молитви към светицата, просейки нейното благодатно застъпничество пред Бога. С  духовна радост всички изповядаха Символа на вярата и казаха Господнята молитва „Отче наш...”, а някои пристъпиха към Светите Тайни Христови.
По време на богослужението в дяконски чин - първата степен на свещенството - бе ръкоположен богословът Евгени Михайлов от гр. Сливен, който е сътрудник в културно-просветния отдел на Пловдивска митрополия.
В края на богослужението митрополит Николай произнесе слово за равноангелския живот на преподобната Параскева - Петка, подчертавайки нейното значение за българския народ.

Снимки Празнична вечерня

Снимки Архиерейска св. Литургия