Преображение Господне в Пловдив

Празничните богослужения по повод великия Господски празник Преображение започнаха в едноименния храм в ж.к. “Тракия” гр. Пловдив с празнична вечерня в навечерието на празника, която възглави Преосвещеният викарен епископ Арсений.

В самия ден на Преображение Господне, Високопреосвещеният Пловдивски митрополит Николай възглави и светата архиерейска Литургия.
Множество християни се събраха под купола на храм „Свето Преображение Госоподне”, за да съучастват в радостта на празника на Христовото Преображение.

В съслужение епархийския митрополит Николай бяха: Знеполският епископ Арсений, йеромонах Максим, ставр. ик. Тодор Хаджиев - протосингел при Пловдивска митрополия, ставр. ик. д-р Добромир Костов - ректор на Пловдивската духовна семинария и академия "Свв. Кирил и Методий" протоиерей Теодосий Лозанов, председател на ЦН при храма, и митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.
На св. Литургия присъства и кметът на район „Тракия“ г-н Костадин Димитров.
Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.

Множество миряни в този ден пристъпиха към светите Тайни Христови.

Архипастирят на Пловдивска епархия митрополит Николай произнесе слово и призова всички към духовно преобразяване.

В края на светата Литургия Високопреосвещеният митрополит прочете молитва за благословение и освещение на гроздето, което по традиция се извършва на празника Преображение Господне.

Духовното тържество завърши с многолетствие, провъзгласено от митрополитския протодякон Илиян Александров.

Снимки Празнична вечерня

Снимки Архиерейска св. Литургия