Архиерейска света Литургия за храмовия празник на Белащинския манастир

dsc 0101  На 6 май  - Пета Неделя след Пасха, Православната ни Църква чества деня на светия великомъченик Георги Победоносец.

С благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай Преосвещеният Знеполски епископ Арсений възглави Божествена света Литургия в манастир „Св. вмчк Георги Победоносец” край близкото до Пловдив село Белащица. С архиерея съслужиха свещеноиконом Деян Стоенчев - духовен надзорник при Пловдивска митрополия, свещеници от града и дякон Ангел Ангелов. Песнопенията изпълни смесеният хор при храм „Св. Възнесение Господне” в  Пловдив с диригент Дорис Хофман. dsc 0547

На храмовия празник присъстваха населниците на светата обител и множество честни поклоници, дошли в дворите на манастира „Св. вмчк Георги Победоносец”, за да изразят почитта си към храбрия и непоколебим Христов воин.

В края на Великото славословие за четец и певец на църквата ни бе постриган Панайот Поляков от гр. Пловдив. По време на богослужението свещеноиконом Деян Стоенчев прочете житието на празнувания светец, станал пример за храброст и непоколебима преданост на Христа.

dsc 0741 След края на светата Литургия в двора на манастира бе отслужен водосвет. Преосвещеният епископ Арсений се обърна към присъстващите със слово, в което говори за стреса и страховете на съвременния човек, чрез които той е податлив на манипалуцаии и внушения. Владиката посочи силната вяра в Христа на светия великомъченик Георги като пример за преодоляване на всички страхове – от изтезания, мъчения, гонения.

"Да се въоръжим с тази любов, която имал св. Георги, да бъдем безстрашни във всички предизвикателства на съвремието ни, та лице в лице да гледаме безстрашно на всички трудности и изпитания, защото с Бога в сърцето страхът изчезва” – призова епископ Арсений. Той честити на всички присъстващи светлия празник и преподаде архипастирския благослов и поздрав на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай.

Духовното тържество завърши с многолетствие, провъзгласено от свещеноиконом Деян Стоенчев.