Празнична архиерейска вечерня с петохлебие в храм „Св. преп. Петка” в Пловдив

dsc 0029   Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай възглави  архиерейска вечерня с петохлебие в храм „Св. преп. Петка” в Пловдив на 13 октомври – в навечерието на храмовия празник на Дома Господен. Молитвено участие взеха Преосвещените епископи Знеполски Арсений и Белоградчишки Поликарп – викарии на митрополита.
  С архиерея на епархията съслужиха ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев - протосингел при Пловдивска митрополия, свещеноиконом Деян Стоенчев – духовен надзорник при митрополията, свещеноиконом Еленко Йосифов – председател на храм „Св. преп. Петка”, храмовото духовенство, свещеници от други пловдивски храмове, митрополитският протодякон Илиян Александров, дякон Ангел Ангелов и йеродякон Вартоломей.
    Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент Георги Радев.
 dsc 0115  В навечерието големия празник 14 октомври, когато Църквата чества св. преп. Параскева - Петка Българска, храмът се изпълни с боголюбиви миряни, които пристъпиха в него с  благоговение, искрена вяра и надежда. Те се насладиха на прекрасните песнопения и в благодатта на богослужението отправиха своите искрени молитви към Всеподателя Бога, Пресвета Богородица и празнуваната светица, чията икона бе украсена с много цветя.
  В края на вечерната служба бе осветено петохлебие. Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай се обърна към всички присъстващи със слово, в което разтълкува думите на тропара, посветен на св. преп. Петка. Архиереят изтъкна нейната безгранична вяра в Бога, заради която пожелала да прекара живота си в подвиг и безмълвие в пустинята.  Владиката говори също за посланията в притчата за 10-те девици.
„Никой не знае нито деня, нито часа, когато ще дойде в славата Си при при Своето Второ пришествие Син Човечески. Затова бъдете бодри, бъдете будни, защото не знаете и не знаем кога ще се срещнем с Господа Иисуса Христа. Да не попаднем в числото на ония, които се върнали, но закъсняли, защото дверите на Царството Божие били заключени за тях.  dsc 0284
    В святия образ на св. преп. Петка се вглеждаме с очите на сърцата си, за да почерпим благодатно вдъхновение за добродетелен живот. И да бъдем не само нейни почитатели, но и ревностни подражатели” – каза още митрополит Николай, който поздрави верния Божи народ с предстоящия храмовия празник.