Св.равноапостолни Методий и Кирил – архиерейска света Литургия

„Свещената двоица на нашите просветители да почетем,
отключили за нас чрез превода на Божествените книги извор на богопознание,
от който даже до днес, непрестанно като черпим,
ублажаваме ви, Кириле и Методие,
предстоящи пред престола на Всевишния и молещи се топло за нашите души. „

 

dsc 0054На 11 май честваме светите равноапостоли и славянобългарски просветители Кирил и Методий.

В празничния ден, с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай, Знеполският епископ Арсений - викарий на Пловдивския митрополит отслужи архиерейска света Литургия в едноимения храм в град Пловдив.

С владиката съслужиха:свещеноиконом Тодор Хаджиев - духовен надзорник при Пловдивска митрополия, свещеник Иван Братоев - председател на храм „Св.св.Кирил и Методий”и храмовото духовенство.

 

Възторжено и вдъхновено звучаха църковните славословия за радост на многобройните присъстващи , изпълнени от митрополитския хор „Св.ап.Ерм”.dsc 0318

По време на „Причастния канон” Знеполският епископ Арсений произнесе слово за празника като каза:

„Какво са донесли на славяните светите солунски братя? Какво са поставили те в духовната основа на народното битие? Равноапостолните Кирил и Методий заедно със своите ученици и последователи донесли на нашите предци благата вест за Бога, прославян в Светата Троица, и за въплътилия Се Единороден Син Божи – нашия Господ Иисус Христос, извършил подвига на спасение на човешкия род и дарувал надежда за вечен живот на всички вярващи в Него.

От историческите източници ние знаем, че първата книга, преведена от солунските братя на езика, на когото било съдено да стане след много векове литературен език на повечето славянски народи, било светото Евангелие. А първото четиво от него, което те превели, било това, което се чете в храма в първия ден на Пасхата Христова. Такава последователност на трудовете на светите братя не е случайна, защото най-първата им грижа била просвещението на славяните със светлината на спасителната Христова вяра. Тази вяра съградила основата на духовния живот на славянските народи”.